Baykal’a yumurtada polisin ihmali saptandı

CHP lideri Deniz Baykal'ın yumurtalı saldırıya uğradığı van gezisinde, polisin ihmali olduğu yönündeki iddialar, İçişleri Müfettişleri’nin ilk incelemesinde doğrulandı.

NTV Haber 23.04.2010 - 14:04

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, il kongresine katılmak üzere gittiği Van'da taşlı-yumurtalı saldırıya uğramıştı. Saldırıyı gerçekleştiren grubun AK Partilerden oluştuğunu fotoğraf ve görüntülerle ortaya koyan CHP yönetimi, van polisinin de bilinçli olarak yeterli güvenlik önlemi almadığını öne sürmüştü.

İddiaları incelemek üzere Van'a giden iki İçişleri Müfettişi ön raporunu hazırladı. Milliyet gazetesinin haberine göre, müfettişler Van emniyetinin olayların ardından sahte görev listesi hazırladığını belirledi. Müfettişler, gezi öncesi 38 polisi görevlendiren Van Emniyet Müdürlüğü’nün saldırıdan üç gün sonra 160 kişilik ikinci bir liste hazırladığını ve buna ilk listenin hazırlandığı tarihi attığını saptadı.

Baykal'ın güvenliğinde görevliymiş gibi gösterilen 160 kişilik listenin altında Van Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert'in imzasının bulunduğu belirtildi.

CHP yöneticileri, Van polisinin yol dar olduğu ve giremeyeceği gerekçesiyle Baykal'ı parti otobüsünden indirerek salona kadar yürütmek istediğini de öne sürmüştü. Müfettişlerin CHP'nin bu iddiasını da doğrulayan sonuçlara ulaştıkları ve tutanak tuttukları ifade ediliyor.

Müfettişlerin raporu doğrultusunda sorumlular hakkında soruşturma açılması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...