Baykal'dan Aytaç Durak yorumu

CHP lideri, "Başbakan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı soruşturulsun diyor. Adana Belediye Başkanı da soruşturulsun Zahid Akman da sen de ben de soruşturulalım, hep soruşturulalım. Niye sadece Adana Belediye Başkanı?" dedi.

16.03.2010 - 15:49

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümete yüklendi.

'Deniz Feneri'nin iktidarın simgesi haline geldiğini söyleyen Baykal, ''Zaman zaman bu iktidar çekip gittikten sonra, acaba AKP dönemini neyle hatırlayacağız diye kendime soruyorum. Bir, AKP'yi Deniz Feneriyle diğeri de Habur kapısındaki hukuka tecavüz olayıyla, hukuki ve siyasi skandalla hatırlayacağız'' dedi.

İkinci dalga Deniz Feneri soruşturmasında ismi geçenlerle ilgili Almanya'nın mahkeme ilamının tebliğ edilmesini istediğini ve yalnızca 1 kişiye tebligat yapıldığını hatırlatan Baykal, şöyle devam etti:

''Biz kendimiz gereken şekilde yargılamıyoruz, adamların yapacakları yargılama için tebligatı da yapmıyoruz'' diyen Baykal, ''Niçin acaba? Bunların imtiyazı nedir? Bunlar kimin himayesi altındadır? Her gün sağa sola caka satan  hangi hükümetin, o hükümetin hangi mensubunun, başbakanın mı yardımcısının mı kimin himayesi altındadır, adalet bakanının himayesi altında mıdır? Türkiye'yi bir sanığa tebligat yapmaktan aciz bir ülke konumuna düşürmenin, sorumluluğunu bunlar nasıl taşıyorlar?'' sorularını yöneltti.

Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Anlaşılıyor ki çok özel bağlar, yakınlıklar var. Hısım, akrabalık bile benim gözümde bunu izah etmeye yetmez. Başbakan'ın, bir hısım akrabasıyla ilgili suçlama yapıldı, 'gereği neyse yapın' dedi. Burada da desene kardeşim, niye  diyemiyorsun burada? Ayırım yapmak çok mu zor çok mu iç içe geçmiş?

Başbakan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı soruşturulsun diyor. Adana Belediye Başkanı da soruşturulsun Zahid Akman da sen de ben de soruşturulalım, hep soruşturulalım. Niye sadece Adana Belediye Başkanı? Sen Akman'ı niye saklıyorsun, koruyorsun, gerekçeni çık söyle.''

KENDİ ARAMIZDA FUTBOL MAÇI YAPAMAYACAK MIYIZ?
Diyarbakırspor'un maçlarının tatil edilmesine de değinen Baykal, ''Yanlış yapanlar hakkında gereken kararlar alınır. Ama bir tasfiye sonucu ortaya koyacak, üzüntü verici kırılganlıklara yol açacak gelişmeler umarım ortaya çıkmaz. Diyarbakırspor yöneticilerine de çok büyük görev düşüyor. Onların da bu konuda gereken anlayışı ve duyarlılığı sergilemelerini bekliyorum. Kendi aramızda futbol maçı yapamaz hale düşmemeliyiz. Bizi buraya düşürmek isteyenlerin oyununu hep beraber bozmalıyız'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...