Baykal’dan başkanlara mesaj: Size başarılar!

CHP'de Deniz Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmasının ardından bir araya gelen il başkanlarına mesaj gönderdi. "Günün ağlaşma ve hesaplaşma günü olmadığını" söyleyen Baykal, "Kurultayda sizlere başarılar" dedi.

Haberler 18.05.2010 - 00:51

Baykal’dan başkanlara mesaj: Size başarılar!

CHP'de Deniz Baykal’ın kaset skandalının ardından genel başkanlıktan istifa etmesi, yeni lider arayışlarına neden oldu.


Baykal’ın geri dönüp dönmeyeceği henüz netlezken, Kemal Kılıçdaroğlu dün adaylığını açıkladı.

Tüm bu gelişmeler ortasında gözler haftasonunda yapılacak kurultayı öncesinde bugün yapılan il başkanları toplantısına çevrildi.

Günlerdir evinde bulunan Deniz Baykal, kritik toplantıya bir mesaj gönderdi.

Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi tarafından toplantıda okunan mesajda, Baykal şunları kaydetti:

''Bugün gerçekleştirmekte olduğunuz il başkanları toplantısının tarihi bir önem taşıdığını biliyorum. CHP'nin haksız ve hukuksuz saldırı ve suçlamaların hedefi olarak seçildiği, komploların tezgahlandığı bir ortamda gerçekleşecek olan kurultayımıza sizler yön vereceksiniz. Bu ortamda üzüntü verici gelişmelerin yaşandığı, bazı acı siyaset tablolarının kendini gösterdiği, siyasi ve ahlaki ibret manzaralarının ortaya çıktığı açıktır.

Bu durumun partililerimiz arasında ilişkileri zedeleyecek, parti görevlerimizi, sorumluluklarımızı engelleyecek bir ayrışmaya dönüşmemesini sağlamak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu anlayış içinde ben, il başkanlarımızdan CHP'nin birliğini, bütünlüğünü gözetecek bir dayanışma içinde yeni yönetimin oluşmasına el birliğiyle destek olmalarını, katkıda bulunmalarını bekliyorum.

'AĞLAŞMA VE HESAPLAŞMA GÜNÜ DEĞİL'
Gün, ağlaşma ve hesaplaşma günü değildir. Tarih karşısında hepimiz bir büyük ahlak ve siyaset sınavı veriyoruz. Bugün CHP'ye her zaman olduğundan daha çok görev ve sorumluluklar düşmektedir.

İl başkanlarımızın hep birlikte el ele vererek, bu tarihi sorumluluğun üstesinden geleceğine inanıyor, sizlere başarılar diliyor, sevgiler ve saygılar sunuyorum.''

ÖZYÜREK: KOMPLO DERKEN...
CHP Sözcüsü ve Genel Sayman Mustafa Özyürek ve Milletvekili Mehmet Sevigen, toplantıya gelirken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özyürek: “Biz komplo derken hükümet tarafından Deniz Baykal'a yönelik düzenlenmiş komployu kastettik. Yoksa arkadaşlarımızın farklı bir tavır alması, Sayın Kılıçdaroğlu'nu desteklemiş olması nedeniyle bir komplonun içinde gibi bir değerlendirme, bizim kesinlikle düşünmediğimiz bir nitelemedir. Dün beraber çalıştığımız arkadaşlarımıza bir gün sonra farklı farklı suçlamalar doğru değildir.''

Sevigen: “Destekleyen de olur, 'beklesin' diyenler de olur, 'bir başka adayım' diyenler de olur ama 'CHP Genel Başkanı'na yapılan komplonun hesabı sorulsun' diyen kesim de var. Ben de onlardan bir tanesiyim. Mühim olan partinin birliği, bütünlüğüdür. CHP dimdik yoluna devam edecektir, hiçbir bölünme olmayacaktır.”
11:30
Kılıçdaroğlu: CHP başkanlığına aday oldığumu kamuouyna duyurmayı önemli bir görev sayıyorum. (BAYKAL'A MEYDAN OKUDU)

Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasının ardından CHP'de hareketli saatler yaşandı. Kılıçdaroğlu'na ilk destek açıklaması Genel Sekreter Öndev Sav'dan geldi.

Sav: CHP Genel Sekreteri olarak, Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekliyorum. Köhneleşmiş ezberlerle yola gidecek halimiz kalmamıştır. Bundan sonra kim aday olursa olsun tavrım değişmez. (SAV'DAN DESTEK)

Kılıçdaroğlu'nun adaylığının CHP yönetiminde yaratacağı derin çatlağın ilk sinyali Önder Sav'ın bu açıklamaları oldu. CHP Merkez Yönetim Kurulu, olağanüstü toplantıya çağırıldı.

13.00
Kılıçdaroğlu grup başkanvekilliğinden istifa etmek üzere Meclis'e geçti, grup başkanvekilleri Kemal Anadol ve Hakkı Süha Okay ile biraraya geldi. Kılıçdaroğlu bu görüşmeden tam destekle çıktı.

Okay: Üstlendiği sorumluluğun üstesinden geleceğine yürekten inanıyorum. Başarı ve kolaylıklar diliyorum.

Kılıçdaroğlu'na da Baykal'dan destek alıp almadığı soruldu: Sayın Baykal da uzlaşmadan yana tavır takınmıştı...

14:00
Kılıçdaroğlu'na destek veren milletvekilleri, Meclis'te ortak bir bildiri yayınladı. Bildiriye, Güldal Mumcu, Şahin Mengü, Bayram Meral, Yaşar Ağyüz, Akif Hamzaçebi, Fatih Atay gibi isimlerin aralarında bulunduğu 58 milletvekilinin imza attığı açıklandı.

Aynı saatte, Genel Merkez'de Chp Merkez Yönetim Kurulu olağanüstü toplandı. MYK üyelerinden Savcı Sayan, genel sekreter Önder Sav'ı ‘komploculara alet olmakla’ suçladı ve "Yaptığınız utanç verici" dedi. Genel Başkan Yardımcıları Onur Öymen ve Yılmaz Ateş'in de Önder Sav'ı eleştirdikleri öğrenildi.

15.35
Genel Sekreter Önder Sav, MYK toplantısında kendisine yöneltilen tepkiler üzerine ‘muhatap olmuyorum’ dedi ve toplantıyı terk etti.

16.35
Sav'ın ardından toplantıyı sürdüren CHP MYK adına, "Deniz Baykal'a geri dön çağrısı" yapıldı.

Açıklamayı CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek okudu: Deniz Baykal'ın engin birikimine ihtiyaç duyulmaktadır. 22-23 Mayıs kurultayında yeniden genel başkanlığa getirilmesinin bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz. (CHP'de med cezir: Baykal'a gel, Sav'a git!)

MYK'dan Kılıçdaroğlu'na destek veren Genel Sekreter Önder Sav'a ise istifa çağrısı çıktı.

Özyürek: "Genel sekreterin kurul üyelerine danışmadan bu konuda görüş açıklaması nedeniyle kendisini çekilmeye davet ediyoruz. Özyürek, Kılıçdaroğlu'na Da , "adaylığını yeniden değerlendir" diye seslendi.

17.00
Kılıçdaroğlu'nun MYK'dan çıkan kararla ilgili yorumu "sağlıklı gelişmenin sonuçları bunlar. Daha sağlıklı daha gürbüz bir çocuk doğacak" oldu.

17.30
Kılıçdaroğlu'na destek veren milletvekilleri arasına Grup Başkanvekilleri Hakkı Süha Okay ve Kemal Anadol'un da katıldığı açıklandı. Böylece, CHP'nin 97 milletvekilinden Kılıçdaroğlu'na destek verenlerin sayısı 60'a çıktı. (60 DESTEK İMZASI)

Akşam saatleri:
Meclis’teki odasınnda gazetecilerle sohbet eden Kılıçdaroğlu, Baykal aday olsa dahi adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı: "Sayın Baykal da aday olabilir, herkes olabilir. Kendisi ile her ortamda her zaman görüşebilirim. o'na her zaman saygı duyarız. Baykal aramasa bile ben ararım. Her zaman bilgisine başvuracağız." (GERİ ADIM ATMAYACAK)

Aynı saatlerde Hakkı Süha Okay’dan, 65 il başkanının Kılıçdaroğlu’nu desteklediği açıklaması geldi.

SAV: YOLLAR AYRILDI
Kılıçdaroğlu’na ilk destek açıklamasını yapan Önder Sav, MYK sonrası kendisi hakkında açıklamalarda bulunan Yılmaz Ateş’e yanıt verdiği açıklamasında, "Deniz Baykal’la siyaseten yollarımız ayrılmıştır. Üzüntüm, bu telaşa koskoca Deniz Baykal'ı alet etmeye kalkışmalarıdır. Ben, Sayın Baykal'ın bu oyuna gelmeyeceğine inanıyorum..." dedi. (CHP BÖLÜNDÜ!)

Sav’ın, kaset olayı için CHP kanasından bugüne kadar kullanılan ‘komplo’ yerine, ‘talihsiz olay’ nitelemesi ve ‘...olmasaydı Sayın Deniz Baykal göreve devam ederdi’ cümlesi dikkat çekti.

Saat 22: canlı gaste
Kurultayın bir provası canlı gaste’de yapıldı.

Deniz Baykal’ın yeniden genel başkan olmasını isteyen Tacidar Seyhan ile Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veren vekillerden Fatih Kaya görüşlerini canlı gaste’de paylaştılar.

Tacidar Seyhan, Kılıçdaroğlu’na destek veren vekillerden bazılarının imzalarını geri çektiklerini iddia ederken, verdiği isimlerden 3’ü program esnasında yalanlamada bulundu.

23.00
Kemal Kılıçdaroğlu, Önder Sav’ın da katıldığı yemekte il başkanlarıyla biraraya geldi.

Yeni genel başkan adayına 50’nin üzerinde il örgütünün destek verdiği, bu sayının 70’i bulabileceği kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...