Deniz Baykal'dan "koalisyon" açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Milletvekili Deniz Baykal ile Dışişleri Konutu'nda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isteği ile gerçekleşen ve iki saatten fazla süren görüşmenin ardından konuşan Baykal, "Erdoğan, tüm koalisyon çözümlerine açık. Partiler uzlaşırsa engellemeyecektir” dedi. Baykal, görüşmeyle ilgili Kemal Kılıçdaroğlu'na bilgi verdi.

NTV Haber 10.06.2015 - 21:43

Deniz Baykal'dan "koalisyon" açıklaması

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri’nin ardından Ankara'da sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

Yeni TBMM'nin en yaşlı milletvekili olması nedeniyle geçici Meclis Başkanı görevini üstlenecek Deniz Baykal (77), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Dışişleri Konutu’nda saat 12.30 sıralarında  başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Deniz Baykal arasındaki görüşme, 2 saatten fazla sürdü.

Deniz Baykal, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Deniz Baykal, Dışişleri Konutu'na saat 12.15 sıralarında yalnız geldi.
Deniz Baykal, Dışişleri Konutu'na saat 12.15 sıralarında yalnız geldi.

Seçimden sonra konuşan CHP Milletvekili Deniz Baykal, “AKP'nin bir koalisyon oluşturmak için çok ciddi sancılar çekmek zorunda kalacağı açıktır. O sancıları onlar yaşamadan kurulacak bir koalisyon güven verici bir izlenim veremez” demişti.

“ANİDEN GERÇEKLEŞTİ”

Baykal, görüşmenin aniden gerçekleştiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı ile ayrıntılı, kapsamlı tahmin edeceğiniz şekilde önümüzdeki siyaset döneminde TBMM'nin gündemi, çalışma konuları, Türkiye'nin önündeki sorunlar ayrı ayrı kapsamlı bir şekilde konuşuldu. Geniş, verimli ve güzel bir çalışma oldu" dedi.

Görüşmenin olumlu geçtiğini vurgulayan CHP Antalya Milletvekili Baykal, "Genel, siyasi bir sohbet oldu. Türkiye'deki temel büyük projelerden tutunuz, ülkenin iç ve dış sorunları hepsiyle ilgili bir genel görüş teatisi gerçekleşti" şeklinde konuştu.

“BEN KOALİSYON GÖRÜŞMESİ YAPAMAM”

Baykal, koalisyon ve erken seçim tartışmalarının gündeme gelip gelmediğini sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Burada benim bir koalisyon görüşmesi yapma konumum yok, olamaz. Ben bir milletvekiliyim. Partiler var, partilerin genel başkanları var, yetkili organları var, onlar bu konuda çeşitli hazırlıklar, çalışmalar yapıyorlardır, umarım, tahmin ederim. Benim o çalışmaların herhangi birisiyle ilgili bir somut girişimim söz konusu olamaz. Elbette Türkiye'de ne yapmak lazım, nasıl yapmak lazım, ne olur bu konularda bir genel parlamentoda uzun süre görev yapmış milletvekili ve şimdi de geçici Meclis başkanı olacak kişi sıfatıyla Sayın Cumhurbaşkanı ile bir karşılıklı değerlendirmeler yaptık."

ADRES NEDEN DIŞİŞLERİ KONUTU?

Görüşmenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda değil de Erdoğan'ın ikametgah olarak kullandığı Dışişleri Konutu'nda gerçekleşmesinin özel bir anlamı bulunmadığını vurgulayan Baykal, “Benim ve Erdoğan'ın programı için burası daha uygun oldu” diye konuştu.

“ÖZEL BİR NEDENİ YOK”

Görüşme için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takviminin uygun olduğunu ifade eden Baykal, “Uzun süredir birikmiş bir sürü sohbet gerektiren konular vardı. Görüşmenin özel bir nedeni yok, ciddi bir çalışma yapılmış, müzakere gerçekleştirilmiş gibi bir izlenim almamanız gerekir, böyle bir şey yok çünkü. Bunun amacı da o değildi, öyle bir şey de olmadı" dedi.

“HER TÜRLÜ KOALİSYON ÇÖZÜMÜNE AÇIK”

Bir gazetecinin "Sayın Cumhurbaşkanının özel bir talebi oldu mu?" sorusu üzerine de Deniz Baykal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hayır özel bir talebi yok. Ben bazı tespitler yaptım. Tabii bir an önce Türkiye'de istikrarın sağlanması, çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm. Ben de bir an önce Türkiye bu belirsizlik dönemini aşmalıdır anlayışındayım, Sayın Cumhurbaşkanının da böyle olduğunu gördüm. Her türlü koalisyon çözümüne açık bir anlayış içinde olduğunu gördüm.
Muhalefetin kendi arasında bir koalisyon oluşturmasına hiçbir itirazı olmadığını memnuniyetle gördüm. Sayın Cumhurbaşkanının bir an önce hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu, olası bütün modelleri değerlendirmeye olumlu yaklaşacağı izlenimini aldım."

Görüşmede seçim sonuçlarının tartışılmadığını söyleyen Baykal, Meclis geçici başkanlığın daimi süreye dönüşmesi için de bir temas olmadığını kaydetti.

“KOALİSYONU ENGELLEMEYECEK”

Baykal, bir gazetecinin "Muhalefetin genel talebi var, cumhurbaşkanının bir adım geride durması yönünde, bu konu gündeme geldi mi Koalisyon ve erken seçim konuları gündeme geldi mi" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Koalisyonu kurması gereken siyasi partilerdir. Siyasi partiler kendi aralarında uzlaşmayı gerçekleştirdikleri takdirde bunun cumhurbaşkanlığından engellenmesi gibi bir şey söz konusu olmaz, olması için bir neden yok. Koalisyon oluşturma konusunda Sayın Cumhurbaşkanının da bir özel çaba içinde olduğuna dair izlenim almadım. Benim de zaten öyle bir yetkim, sorumluluğum yok. Yani koalisyon oluşturmak partilerin işidir. Partiler bunu oluştururlar ve gereği yapılır.

“ERKEN SEÇİM TERCİH EDİLMİYOR”

Erken seçim tercih edilen bir çözüm değil, bu herkes için böyle. Yani Türkiye bir seçimden yeni çıktı, seçimde millet iradesini ortaya koydu şimdi o irade çerçevesi içinde bir çözüm oluşturma ihtiyacı var. Herkes bu ihtiyacın farkında, şimdi bu ihtiyacın gereğini yerine getirmek lazım. Bu deneniyor, o bakımdan şu anda gündemde erken seçim söz konusu değil. Şu anda gündemde koalisyon oluşturulması söz konusu olmalıdır ve sanıyorum da öyledir. Bu konuda çalışmalar yapılıyor, işte çeşitli seçenekler..."

“MODELİ TARTIŞMAM”

Baykal, olası AK Parti-CHP koalisyonuna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine ise şu açıklamalarda bulundu:

"Ben bu görüşleri ifade etme konusunda özel sorumluluk, yetki taşıyan bir insan değilim. Bu konuda yetkili arkadaşlarımız var. Birazdan Genel Başkan’a düşüncelerimi, izlenimlerimi de aktaracağım. Cumhuriyet Halk Partisi adına bu konuda yetkili organlar gerekli açıklamaları yapıyorlar, yapacaklar. Benim 'şu model olsun, bu model olsun' bunları tartışmam söz konusu olamaz."

KILIÇDAROĞLU'NA BİLGİ VERDİ

Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından parti genel merkezine geldi.

Özel Kalem Müdürü Tuncay Ceylan tarafından karşılanan Baykal, Kılıçdaroğlu ile makamında bir araya geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu ile Deniz Baykal arasındaki görüşme bir saate yakın sürdü.

Baykal, parti genel merkezinden ayrılırken, "Sayın Genel Başkana bilgi verdim" dedi. 

GÖRÜŞMENİN PERDE ARKASI 

Gündeme damgasını vuran görüşme talebi ise bizzat Cumhurbaşkanlığı'ndan geldi. Salı gecesi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan bir yetkili, Antalya'da bulunan Deniz Baykal'ı aradı ve Cumhurbaşkanı'nın görüşme isteğini iletti.

Baykal, bu talebin hemen ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu aradı ama ulaşamadı. Baykal, Kılıçdaroğlu'yla sabah erken saatlerde görüşebildi.

Baykal, Cumhurbaşkanlığı’ndan görüşmenin gizli tutulmamasını, kamuoyuna duyurulmasını talep etti.

Baykal,  2003 yılında Dolmabahçe'de Erdoğan'la siyasi yasaklı olduğu dönemde yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, "Daha önce gizli görüşme yaptık hala temizleyemedik" dedi.

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, hükümeti kurma görevini 24 Haziran'da önce Ahmet Davutoğlu'na vereceğini, eğer uzlaşma çıkmazsa CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu çağıracağını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...