Baykal’dan Pazartesi’ye kadar süre

CHP lideri Deniz Baykal, Anayasa değişiklik teklifinden üç başlığın çıkarılması önerisiyle ilgili uzlaşma umudunu koruyor. "Pazartesi gününe kadar bekleyeceğiz" diyen Baykal, öneriye önce olumlu yaklaşın Başbakan'ın tavrının değişmesini eleştirdi.

NTV Haber 16.04.2010 - 18:36

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında anayasa taslağıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Paketin bölünmesi çağrısını yineleyen Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tavrını eleştirdi.

“Teklifimiz ne sulu ne kuru” diyen Deniz Baykal, “Biz hazırız, Pazartesi gününe kadar her an gelin paketleri ayıralık derlerse hazırız” dedi.

Bayal, şöyle konuştu: “CHP, 6 Nisan'da ne dediyse 26 Nisan’da da aynen o düşüncelerinin arkasındadır. Değişin Başbakan olmuştur, giderken başka gelirken başka konuşmuştur. Başbakan blöf yapıyor, boş konuşuyor, küçük siyaset yapıyor.”

"Referandumdan kaçmıyoruz" diyen Deniz Baykal, iktidarın referandumda millete tuzak kurduğunu, bu nedenle paketi ayırmaya yanaşmadığını savundu.

CHP lideri, paketin ayrılması durumunda anayasa mahkemesine gidip gitmeyecekleri sorusunu yanıtladı.

Baykal, “Anayasa’yı ihlal etmek hak şikayet etmek suç çılgınca bir ortam yaratılmak isteniyor. Bu gerçekten demokrasi ve hukuk sapkınlığıdır. AKP'nin sabıka dosyasını artırmamak istiyoruz” dedi.

Baykal'ın hedefinde "Çoğulcu demokrasilerde Anayasa değişiklikleri her zaman konsensüsle olmuyor" diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de vardı.

Baykal, “Cumhurbaşkanı hala siyasi parti zihniyetinin ötesine geçmediğini göstermektedir” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...