Tuz Gölü'nde faaliyet gösteren Koyuncu Kaldırım Tuzlası'nın Müdürü Hasan Keleş, göçmen kuşların göç yolu üzeride bulunan Tuz Gölü'nün bir kuş cenneti olduğunu söyledi.

Tuz Gölü'nün kuşlar için önemli bir sulak alan olduğunu belirten Keleş, ''Tuz Gölü Orta Anadolu'da bozkırın içinde en büyük sulak alan olarak yaban kuşlarına barınma, kışlama ve kuluçka imkanı sunarken, gölde onbinlerce flamingo, kaz ve ördek türü, kılıçgaga, uzunbacak, yağmurcunlar, bataklık gırlangıcı gibi değişik kuş türleri yaşamaktadır'' dedi.

İşletme olarak Tuz Gölü'ndeki yaban hayatını korumaya özen gösterdiklerini kaydeden Keleş, şunları söyledi:''İşletmemiz içinde yeşil doku oluşturmaya özen gösterirken, burada yaşayan kuş ve hayvanlara da sahip çıkıyoruz. İşletme içinde av yasak ve kamyonların kornasına da basılmıyor. Gürültü kesinlikle yasak. Bu korumanın sonucu olarak da tilki ve tavşan sayısında aşırı artış oldu. Bunların yanında işletmemiz içinde koloni kuran kulaklı orman baykuşlarını da korumaya aldık.

Bizimle iç içe yaşıyorlar ve bizden çok yaklaşmadığımız sürece kaçmıyorlar. Biz nereye gidersek bizim yanımızdaki ağaçlara konuyorlar. Baykuşlara tek taraflı gittiğinizde kaçmazken, arkasından dolanmaya çalıştığınızda ise başka ağaca uçuyorlar.''
 
TUZ GÖLÜ'NÜ MESKEN TUTTULAR
 
Kulaklı orman baykuşlarının Tuz Gölü'nü mesken tuttuğunu vurgulayan Keleş, şöyle devam etti:
''Kulaklı orman baykuşları işletmemiz içindeki iğde ağaçlarını mesken tuttular ve yaz kış burada yaşıyorlar. Kışın soğuk havalarda da burayı terk etmediler. İlkbahar mevsiminde ise işletme çevresine de çıkarak saksağan olarak bilinen kuşların yuvasına giderek, kendi yuvalarını kuruyorlar. Burada yeni baykuşlar dünyaya gözlerini açarken, bir süre sonra yeniden iğde ağaçlarına geliyorlar. Kulaklı orman baykuşları Tuz Gölü'nde koloni kurdular. Baykuşların sayısı her geçen yıl artarken 3 yıl içinde 22'ye yükseldi. Korumamız devam ettiği sürece kulaklı orman baykuşlarının sayısı artmaya devam edecek.''