Bayrak indiren sanık: Bayrak hepimizin bayrağı

Diyarbakır'daki gösteriler sırasında askeri birlikteki Türk bayrağını indiren sanık, mahkeme ifadesinde, "Bayrak hepimizin bayrağı, bayrağı atmadım elimden düştü" gibi ifadeler kullandı.

bayrak-indirme-10-02-15

Diyarbakır'da askeri birliğe girerek direkteki Türk bayrağını indiren sanık Ömer Mutlu, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Kürtçe savunma yapan tutuklu sanık, eylem için kimseden talimat almadığını, bayrakla bir sorunu olmadığını ve eylemi bilinçsizce yaptığını söyledi.

Girdiği yerin askeri bölge olduğunu da bilmediğini savunan Ömer Mutlu, bayrağı yere atmadığını elinden düştüğünü ifade etti.

Mutlu, "Bayrak hepimizin bayrağı, şehitlerimizin kanıyla oluştu. Ne bayrakla ne devletle bir sorunum yok. Baran'ın babasını o halde görünce gözüm karardı" diye konuştu.

Ömer Mutlu, geçen yıl 7 Haziran'da çıkan olaylarda ölen Ramazan Baran'ın cenaze töreninde 2. Hava Kuvvet Komutanlığı'nın bahçesine girerek direkteki Türk bayrağını indirmişti.

"Askeri yasak bölgelere girme", "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılamak ile suçlanan Ömer Mutlu'nun 26 yıla kadar hapsi isteniyor.

Sayfa Yükleniyor...