Bayrak: Kocam CIA'e çalışmıyordu

Afganistan’da 7 CIA ajanının ölümüyle sonuçlanan saldırının sorumlusu görünen çift taraflı ajanın eşi Defne Bayrak iddialara inanmadığını ve eşinin Türkiye’ye dönme planı yaptığını söyledi.

NTV Haber 07.01.2010 - 17:15

Afganistan'da bobmalı intihar saldırısında 7 CIA ajanını öldüren Halil Abu-Mulal El Belavi'nin eşi Defne Bayrak (Defne Mohammad Abumallal) bir gazeteci ve aynı zamanda çevirmen. Bayrak 2 kızıyla birlikte İstanbul'da yaşıyor.

Defne Bayrak eşinin iki yönlü bir ajan olduğuna inanmadığını söylüyor. Bayrak, “Eşim kesinlikle ya CIA'in ya da Ürdün'ün bir ajanı olamaz. Çünkü eşim evden dahi çıkmayan bir insandı. Ben eşimin öyle bir şey yaptığına inanmıyorum, zannetmiyorum. Bilmiyorum, yani bana öyle bir şey kendisi söylemedi. Öyle birşey olduğunu da tahmin etmiyorum.

Son telefon görüşmesini belki bir buçuk ay önce yaptık. Normal konuşmuştuk. Herhangi özel bir şeyden konuşmadık. İşte buraya geleceğinden bahsetmişti.

Eşim Türkiye'de okuyordu ve Afganistan'a gitmemişti. Pakistan'a gitmişti, orada cerrahi bölümünde yüksek eğitim almak istiyordu. O amaçla gitmişti. Daha sonradan okul işini ayarlayamayınca işe girdiğini biliyorduk.

Türkiye'de uzmanlığına devam etmek istiyordu. Bu yüzden zaten biz buraya geldik. Kendisi bize, 'Siz benden önce İstanbul'a gidin, ben de geleceğim' diye haber vermişti. O niyetle geldik” dedi.

Defne Bayrak, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. 2005-2006 arasında gazetecilik yaptıktan sonra arapça kitap çevirileri yaptı. Kaleme aldığı bazı kitapları da var.

Saddam Hüseyin’in ABD'nin Irak işgalinden önce tamamladığı "Defol Git Lanetli" isimli Arapça kitabın çevirisini yapan Bayrak, terör örgütü El Kaide’nin lideri Usame Bin Ladin’i konu eden “Doğu’nun Che Guevara’sı” ve “Neden Müslüman Oldular” kitaplarını yayımladı.

Ortadoğu ile ilgili haber ve makale çevirileri bir çok yayın organı arafından yayımlandı.

EMNİYET'TEN AYRILDI
Afganistan'daki CIA üssüne saldırı düzenleyen 'canlı bomba'nın Türk eşi, İstanbul Emniyet Müdürlüğünden ayrıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Afganistan'da bulunan Amerikan üssüne saldırı eylemini gerçekleştiren kişinin Homam Khaleel Mohammad Abumallal olduğuna dair basında çıkan haberler üzerine, eşi Defne Bayrak'ın (Mohammad Abumallal), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuyla ilgili bilgisine başvurulması talebi doğrultusunda davet edildiği Emniyet Müdürlüğü'ne saat 18.00'de geldiği belirtildi.

Abumallal'ın, müdürlük görevlilerince bilgisine başvurulmasının ardından saat 22.45'te Emniyet Müdürlüğü'nden ayrıldığı kaydedilen açıklamada, ''Yabancı güvenlik birimlerinin konuya müdahalesi hiçbir şekilde söz konusu olmamıştır. Bu doğrultuda kamuoyuna yansıyan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır'' denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...