Bayraktar: Sele kapılan evleri yeniden yapacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, sel felaketinin yaşandığı Antalya'nın Haskızılören köyünde selden zarar gören evlerin yeniden yapılacağını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.10.2011 - 15:26

Bayraktar: Sele kapılan evleri yeniden yapacağız

Bakan Bayraktar, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ve Vali Yardımcısı Turan Eren ile helikopterle Haskızılören köyüne gitti. Vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten ve sorunlarını dinleyen Bakan Bayraktar, köydeki ilköğretim okulunda da incelemelerde bulundu. Gözyaşları içinde yaşadıklarını anlatan köylü kadına Bakan Bayraktar, ''Devletimiz her zaman yanınızda'' dedi.


Bayraktar, köyde gazetecilere yaptığı açıklamada, meteorolojik ihbarın ardından vatandaşların tedbir aldıklarını, aksi halde köyde daha fazla vatandaşın kaybının söz konusu olabileceğini vurguladı. Bölgede yağışların 9 Ekim Pazar akşamı başladığını belirten Bakan Bayraktar, ''Metrekareye 300 kilogram yağmur olunca, aynı gün valilik ekipleri buraya geldi. Pazartesi günü Valimiz buradaydı, devletimizin bütün ekipleri buradaydı, Özel İdare ekipleri, DSİ, afet acil ekipleri, bakanlığımızın ekipleri buradaydı. Halen burada'' dedi.

Sel sularına kapılarak kaybolan 3 kişinin cesedinin bulunduğunu, 3 kişinin ise aranması çalışmalarının sürdüğünü belirten Bayraktar, şöyle konuştu:

''Selin başladığı ilk yerden denize doğru arama çalışmaları devam ediyor. En kısa zamanda da bu 3 vatandaşımızı bulacağız. 3 vatandaşımızın defin işlemleri var, biri bu köyde. Burada hasar gören 46 evimizin tamamını eskisinden daha iyi yapacağız. Tabii afetler dünyanın her yerinde oluyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde de Amerika'dan tutun Japonya'ya kadar afetlerden kurtulma imkanı yok. Ama mümkün olan devlet olarak, millet olarak, vatandaş olarak en kaliteli şekilde, afetlerden en az zarar görecek şekilde takip etmek, vatandaşımızı, milletimizi, coğrafyamızı en iyi şekilde korumak.''

Bakan Bayraktar, selin Aksu ilçesinin bazı mahallelerinde de etkili olduğunu, bölgedeki sera ve bahçelerde zarar meydana geldiğini belirtti.

Bunların da tespitinin yapıldığını belirten Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Tespit çalışmalarımız sürüyor. En kısa sürede bu yaraları saracağız. Vatandaşımız bu acıyı yaşadı, ama devletimizle hemen kucaklaşması noktasında da vatandaşımız çok memnun. Yine biz buradayız. Bakanımız, milletvekillerimiz, valimiz, kaymakamımız da burada. Ne gerekiyorsa yapıyoruz. Başbakanımız talimat verdi ve akşamdan geldim. Yerinde inceleme çalışmalarını yapıyoruz. (Tespitleri yapın, eksiklikleri tamamlayalım) dedi Başbakanım. Geçmiş olsun dilekleri var, başsağlığı dilekleri var. Ölenler geri gelmez, ihbarlar doğrultusunda köylüm de çok hassas davrandı, kendilerini emin yerlere çekti.''

DERE KENDİ YATAĞINI DEĞİŞTİRMİŞ
Konuşmasında, derenin kendi yatağını değiştirdiğine de dikkati çeken Bayraktar, ''Yani derenin sonlarında veya ortalarında olmamış. Derenin gözeneklerde su topladığı Haskızılören köyünde ani baskın şeklinde olmuş'' dedi.

''Buradaki olay tam bir tabiat, doğa faciası, büyük bir tabii felaket'' diyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunu gördük burada. Biz devlet olarak eskisinden daha iyisini yapacağız. Dereyi başından sonuna kadar ıslah edeceğiz. 3 tane köprümüz gitti, menfezlerimiz gitti, bunları yeniden yapacağız. 46 hasar gören evimiz var, bunları yeniden yapacağız. Okulumuz, camimiz, toplantı yerimiz zarar gördü. Burası civar köylerin de mesire alanıymış, bunları eskisinden daha iyi yapacağız. Burayı görünce sorumluluğum arttı. Buradaki insanlara daha nasıl yardım yapabilirim, sorunları nasıl çözebilirim diye sorumluluğum arttı.''

Bayraktar, yasaların izin verdiği ölçüde bölge insanına yardım yapacaklarını bildirdi. Hasar gören evleri yapmayı, ''Boynumuzun borcu'' diye nitelendiren Bayraktar, köyde yemek, elektrik, su sıkıntısı olmadığına da dikkati çekti.

Geçmişe göre Türkiye'de çok büyük gelişmeler olduğunu vurgulayan Bayraktar, ''Dere ıslahı konusunda çok büyük mesafeler alındı, ama takdir edersiniz ki bu afetler dünyanın her yerinde oluyor. Amaç en iyi teknolojileri kullanarak, bu afetlerden en az zarar görmek'' diye konuştu.

İncelemenin ardından helikopterle Antalya Havalimanı'na geçen Bakan Bayraktar, burada düzenlediği basın toplantısında şu bilgileri verdi:

''Saat 21.00 sıralarında aşırı yağmurla birlikte taşkın başlamış ve esas sel de gece 24.00'ten itibaren vuku bulmuş. Pınargözü Mahallesi yaklaşık 50 hanelik. 11 ev tamamen yok oldu, 16 ev hasarlı ve 19 ev de az hasarlı olarak tespit çalışmaları sürüyor. Selin alıp götürdüğü ve hasar gören evlerin tamamı 46 tane. Kaybolan vatandaşlarımızdan Fatma Kutlu, Hasan Bulut ve Ayşe Beşbaş bulundu. Hulusi Kutlu, Süleyman-Meryem Çelik de aranıyor. 2 koldan arama kurtarma ekiplerimizle arama devam ediyor. Bunları da kısa sürede inşallah bulacağız.

Burası Pınargözü Mahallesi, çevre köylerin de mesire alanıymış. Böyle bir afet görülmemiş. Takdir ederseniz ki metrekareye 300 kilogram yağış düştü. Afet oldu. Oradaki yaşlı insanlarla da görüştük, 'Biz bugüne kadar hiç böyle bir afet görmedik' diyorlar. Okul, sağlık ocağı, cami var. Sağlık ocağı tamamen yok oldu.''

Ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü, ana yolların açıldığını, vatandaşlara sıcak yemek verildiğini, köye elektrik ve taşımalı su temin edildiğini anlatan Bakan Bayraktar, bölgedeki 3 köprünün ve birçok menfezin de yok olduğunu kaydetti. Köprü ve menfezlerin kısa sürede yapılacağını ifade Bakan Bayraktar, ''Tamamen sele kapılan evlerin yenisini en kısa zamanda yapacağız. Diğer evlerden ağır ve az hasar görenlerin tespitleri yapılıyor. Bunlara da gerekli yardımlar yapılacak'' dedi.

Aksu ilçesine bağlı 8 köy ve 15 mahallede de su baskını yaşandığını, pamuk, domates, mısır, nar ve narenciye bahçeleri, tarla ve seralarda hasar meydana geldiğini, onların da tespit çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Bayraktar, ''Devletimiz çiftçimizin, vatandaşımızın, köylülerimizin yanındadır. Yasal çerçeve içerisinde gerekli yardımları yapacağız'' diye konuştu.

Bakan Bayraktar, hükümetin ve devletin zarar gören tüm vatandaşların yanında olduğunu vurguladı. Bir gazetecinin derelerin ıslahıyla ilgili sorusu üzerine Bakan Bayraktar, Aksu Deresi'nin denizle buluştuğu yerde daha önce mendirek yapıldığını ve denizden içeri doğru lodos etkisiyle gelen suyun engellendiğini anlattı.

Selin vurduğu Haskızılören köyünün ise dere yatağında olmadığına işaret eden Bakan Bayraktar, Toros Dağları'nın gözeneklerinden aşırı yağmurla birlikte sel oluştuğunu kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...