Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun gündeme getirdiği yolsuzluk iddiasıyla ilgili konuştu.

Bakan Erdoğan Bayraktar, KC Group'la ilgili ortaya atılan yolsuzluk iddialarını doğruladı.

TOKİ ile ilgili iddialar üzerine Genel Kurul'da yaptığı konuşmaya ilişkin Bayraktar, ''Dedim ki 'benim hakkımda bırakınız davayı, soruşturma varsa da ben istifaya hazırım'. Daha sonra düzeltmek için söz aldım, 'yanlış anlaşılmış olabilir, TOKİ hakkında açılmış davalar vardır, TOKİ'nin de açtığı çok davalar vardır ama şahıslar hakkında yolsuzluktan veya başka sebeplerden açılan dava yoktur' dedim'' diye konuştu.

Bakan Bayraktar, hasılat paylaşımı konusunda da ''Hesap kitap yaptık, faiziyle birlikte 55-60 milyon lira TOKİ'nin zarara uğratılması var. Burada dolandırıcılık, hırsızlık var. Bu benim zaafımdır. Bir idareci olarak orada yapılan yanlışlığı görebilmeliydik, göremedik, bizim gözümüzden kaçtı'' dedi.

Olayın incelendiğini ifade eden Bayraktar, şunları söyledi:

“TOKİ olarak dolandırıldık ama şu anda onları mahkemeye verdik. Ben bizzat olur aldım, mahkeme açtım. Şimdi, idarede bir başkan olur alıyor, kendini de riske ediyor. 'Benim hakkımda soruşturma açın' dedim. Biz kendimizi de ihbar ettik. Ama incelediler, baktılar, gerek teftiş kurulları gerekse savcılık, bizi suçlu görmedi.

Ama orada bir zaafımız olduğunu itiraf ediyorum. Sonradan Allah yardım etti bize, oradaki TOKİ'nin zararını garanti altına alacak bir mekanizma geliştirdik ve TOKİ'nin 55 milyon lira alacağı kesinleşti. 12 milyon lirasını bugüne kadar TOKİ tahsil etti.''

TOKİ'de 35 bin civarında ihale yaptıklarını bildiren Bayraktar, ''Aykut kardeşimiz de bula bula iki konu buldu işte, sizlere yazdığı mektupta. Bu olayda katılıyorum onun dediğine. Kim suçluysa cezasını çeksin, ben de dahil'' diye konuştu.