CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, ''EKGYO'ya ait konutların tapu kayıtlarında yer alan satış değerleri ile yasal defterlere kayıtlı değerleri arasında neredeyse yüzde 90 fark bulunmaktadır'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Aykut Erdoğdu, Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile birlikte partinin İstanbul İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi.

Erdoğdu, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (EKGYO) tarafından yaptırılan bazı konutlarda, konut bedelinin tapuda düşük gösterilmek suretiyle vergi matrahının azaltıldığını öne sürdü.

Aykut Erdoğdu, ''213 sayılı Vergi Usül Kanunu'na göre defter, kayıt ve belgelerde vergi matrahını azaltacak şekilde hile yapılması vergi kaçakçılığı olarak tarif edilmiştir. EKGYO'ya ait konutların tapu kayıtlarında yer alan satış değerleri ile yasal defterlere kayıtlı değerleri arasında neredeyse yüzde 90 fark bulunmaktadır'' diye konuştu.

'HABERİ OLMAMASI MÜMKÜN DEĞİL'
Tapuların da defterlerin de yüzde 95 TOKİ'ye ait olan EKGYO nezdinde tutulduğunu belirten Erdoğdu, ''EKGYO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın bu uygulamadan haberdar olmaması mümkün değildir'' dedi.

Tapu değerlerinin düşük gösterilmesiyle tapu harcının düşük ödenmesinin amaçlandığını savunan Erdoğdu, EKGYO'nun kaçakçılık suçu işlediğini öne sürdü.

CHP Milletvekili Erdoğdu, şöyle devam etti:

''Buradaki temel kaçakçılık konusu tapu harçlarında. Alıcıdan ve satıcıdan tahmin ediyorum yüzde 1,65, yüzde 3,30'luk bir vergi söz konusu. Tabii bunun vergi kaçakçılığı ve vergi ziyası cezası üzerine konulacak. Artı 2004, 2005 yılından başlamak üzere buna gecikme faizi uygulandığında tahmin ediyorum ortalama 400 bin liralık bir daire için 30 bin liraya yakın bir vergi çıkıyor.

Onbinlerce konut olduğunu düşünürseniz, sadece konut da değil arsa ve arazi satışlarına da bakılması gerekiyor. Çünkü onlarda da çok ciddi satışlar var. 300 trilyonluk, 500 trilyonluk arsa satışları da var. Bunlarda da ciddi sorunlar var. Bu, devlet adına milyarlarca dolarlık bir vergi kaybı demek.''

MALİYE'YE ÇAĞRI
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, ''gayrimenkul piyasasındaki gerçek dışı beyanları mercek altına aldıklarını, ellerindeki veri ile beyan arasındaki farkın yüzde 20'yi aşması halinde inceleme başlatacaklarını'' açıkladığını belirten Erdoğdu, ''Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i, konut alan masum yurttaşlarımızın haklarına halel getirmeden, TOKİ ile ilgili bu açıklamamızı ihbar kabul ederek TOKİ ve müteahhit şirketler nezdinde derhal bir inceleme başlatmaya davet ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

Aykut Erdoğdu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Eğer hükümet sadece bu masum insanlarla ilgili, yani ticari faaliyet konusu olmaksızın konut alan yurttaşlarla ilgili bu durumu düzeltmek için bir düzenleme yapmayı düşünürse, biz de CHP olarak destek vermeyi düşünebiliriz. Burada kötü niyetli profesyonel şirketlerle ilgili bir düzenlemede asla biz olmayız.''

Erdoğdu görüştüğü Mehmet Şimşek'in de konudan rahatsız olduğunu ve kendisine 'Böyle bir şeyin olması mümkün değil, gereğini yaparız' dediğini katardı.

BAYRAKTAR'A İSTİFA ÇAĞRISI
Erdoğdu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı da istifaya davet etti. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker de EKGYO'nun sözleşmesine göre bütün vergilerin yüklenici firmalara ait olduğunu belirterek, ''Burada resmen müteahhit kollanmış. Bu rakam ne kadar Bu rakam, milyarlarca dolara yakın'' dedi.

DAİRE BAŞI 5 BİN LİRA KAYIP
Devletin daire başına ortalama 5 bin lira kaybı olduğunu savunan Şeker, ''Bahsettiğimiz onbinlerce konut, bir tane iki tane değil. Bunun sadece İstanbul ayağı elimizde. Diğer şehirlerde ne oluyor bilmiyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalar da yapıyoruz. Ama bu rakamın Türkiye genelinde çok büyük bir rakam olduğunu tahmin ediyoruz'' diye konuştu.