Sendikaların sırayla Taksim Meydanı'na çıkarak 1 Mayıs'ı kutladığı İstanbul'da ara sokaklarda ise olaylar çıktı.

İlişkili Haberler


Taksim'e çıkmak isteyen yüzleri maskeli bir grup, Cihangir Firuzağa Camisi civarında toplandı ve buradaki bir banka şubesi ile bazı marketlerin camlarına taşlarla saldırdı.

Polis maskeli gruba göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etti. Müdahale sonucu ara sokaklara dağılan maskeli grup, zaman zaman polisle çatışmaya devam etti.

Taksim'e Tarlabaşı'ndaki ara sokaklardan ulaşmaya çalışan gruplar da polis engeliyle karşılaştı. Güvenlik güçlerine taş, sopa ve molotofkokteyli ile saldıran göstericilere polis, gaz bombası ile karşılık verdi.

Taksim Meydanı'nda yapılan kutlamanın ardından İstiklal Caddesi'ne girişlerine izin verilmeyen bazı gruplar, Sıraselviler Caddesi'nde olay çıkardı. Bu gruba, polis ekipleri tazyikli su ve biber gazı kullanarak müdahale etti.

Cadde üzerindeki Bakraç Sokağa giren bir grup gösterici de inşaat halindeki bir binayı taşladı. Bu sırada inşaat sahibi olduğu belirtilen 2 kişi de göstericilere karşılık verdi.

Göstericiler arka sokaklara doğru kaçarken, caddenin sonunda güvenlik güçlerince barikat oluşturuldu.

MOLOTOFKOKTEYLİ YANGIN ÇIKARDI
Göstericilerin attığı molotofkokteyli, bir binanın duvarındaki klimaya isabet etti. Çıkan küçük çaplı yangın, itfaiye tarafından söndürüldü. Olaylar sırasında bölgeden silah sesleri de duyuldu.

Tarlabaşı'nda bulunan DTP İstanbul İl Başkanlığı'nın bulunduğu sokakta toplanan grup da molotofkokteylleri attı.

İstiklal Caddesi Ağa Camii yakınlarında toplanan bir grup da polis müdahalesiyle karşılaştı.

Taksim'e ara sokaklardan ulaşmak isteyen küçük grupları polis helikopterleri de havadan takip etti.

PANGALTI'DA HAREKETLİ SAATLER
DİSK ve KESK'in Taksim'e yürümek için toplanacağını duyurduğu Pangaltı'da hareketlilik sabahın erken saatlerinde başladı.

Yaklaşık 500 kişilik bir grup, Taksim'e doğru yürümek istedi. Slogan atarak yürüyen gruba polis tazyikli su sıkarak müdahale etti. Ara sokaklara kaçan gruptakiler, polise taş atarak karşılık verdi. Polis ile göstericiler arasındaki kovalamaca ara sokaklarda bir süre devam etti.

Saat 09.00 sıralarında Pangaltı’da toplanan küçük bir gruba polis taziykli suyla müdahale etti. Olayda 2 kişi gözaltına alınırken, grup yola çöp tenekeleriyle barikat kurdu.

Halaskargazi Caddesi'nden Taksim'e ulaşmak isteyen bir başka gruba da polis panzerlerden su sıktı. Yaklaşık 200 kişilik grubun taşlarla karşılık vermesi üzerine polis gaz bombası kullandı. Gruptan bazı kişilerin molotofkokteyli kullandıkları da gözlendi. Göstericiler ara sokaklara dağıldı.

Ergenekon Caddesi'nde toplanan bir grup da polis tarafından dağıtıldı. Yüzleri maskeli olduğu gözlenen gruptakiler, sloganlar atarak güvenlik güçlerine taşlarla saldırdılar. Bazı göstericilerin söktükleri kaldırım taşlarını polise attıkları, sapanla taşlı saldırı yaptıkları görüldü.

Polisin gaz bombası atarak ve tazyikli su sıkarak müdahale ettiği grup, müdahalenin ardından ara sokaklara kaçtı.

Osmanbey'deki Şair Nigar Sokak'ta çıkan olaylarda da yaralananlar oldu. Yaralılar Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırıldı.

KURTULUŞ'TA MARKET VE OTOMOBİLLER ZARAR GÖRDÜ
Kurtuluş'ta da yürüyüş yapmak isteyen yaklaşık 500 kişilik gruba, polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu.

Polisten kaçan gruptakiler, bir markete molotofkokteylli saldırıda bulundu, çevrede duran bazı otomobillere de zarar verdi.

MECİDİYEKÖY'DE İKİ AYRI MÜDAHALE
Mecidiyeköy'de sabah saat 10.00 toplanan 200 kişilik bir gruba da polis su sıkarak müdahale etti. Müdahale üzerine göstericiler Mecidiyeköy'ün ara sokaklarına doğru dağıldı.

Öğle saatlerinde de Mecidiyeköy'den Taksim'e çıkmak isteyen kalabalık bir gruba polis müdahale etti.

Metro Durağı'nda bekleyişlerini sürdüren DTP, KESK ve Eğitim-Sen üyelerinden oluşan kalabalık grup, Taksim'e yürümek istedi.

Polis ekiplerinin biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale ettiği grup, polise taşlarla karşılık verdi. Ara sokaklara kaçarak dağılan gruptakiler ile polis ekipleri arasındaki kovalamaca yaşandı.

İstanbul'da yaşanan olaylarda 68 kişi gözaltına alındı, 11 polis yaralandı.