Numan Kurtulmuş'tan "bayram tatili" sorusuna yanıt

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçen Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, bayram tatili süresine ilişkin soruya, "Bayram tatilinin süresi konuşulmadı. O önümüzdeki haftaların konusu" yanıtını verdi.

ntv.com.tr 06.06.2016 - 19:10 | Son Güncelleme : 06.06.2016 - 23:42

Numan Kurtulmuş'tan "bayram tatili" sorusuna yanıt

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı.

Toplantıyla ilgili kameralar karşısına geçen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Basın toplantısında Kurtulmuş'a bayram tatilinin 4 günden 9 güne uzatılıp uzatılmayacağı soruldu.

Konunun Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelmediğini söyleyen Kurtulmuş, "Daha bayrama çok var, bu konu konuşulmadı. Önce gönül huzuruyla şu ramazanı bir idrak edelim. İnşallah bayrama daha çok var, o sonraki haftaların konusu" ifadelerini kullandı.

"ANLAŞMANIN ASKIYA ALINMASI GÜNDEMDE DEĞİL"

Toplantıda Avrupa Birliği ile vize serbestisi ve Geri Kabul Anlaşması müzakereleri de ele alındı. İmzalanan anlaşmanın askıya alınacağı iddialarını yalanlayan Kurtulmuş, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Bu konudaki iyi niyetimizin açık bir göstergesi olarak da Türkiye olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdik. Geri Kabul Anlaşması ve buna bağlı olarak vize serbestisinin sağlanması için bu kürsülerde sizlere defaatle açıkladığım gibi üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdik. Şimdi sorumluluklarını yerine getirme sırası Avrupa Birliği'ndedir.

Bu çerçevede Avrupa Birliği'nin de net, açık ve şeffaf bir şekilde hareket edeceğini, bu kadar çok sorumluluğu yerine getirmiş olan Türkiye'ye karşı gerçekten verdikleri sözleri yerine getireceklerini ümit ediyoruz.

AB tarafından da söylenen hiçbir sözün, verilen hiçbir sözün boşuna verilen bir söz olmadığı kanaatindeyiz. Dolayısıyla biz Türkiye olarak üzerimize düşeni samimiyetle yerine getirdik. Geri Kabul Antlaşması’nın askıya alınması meselesi şu anda gündemimizde değildir ama sonuç itibarıyla Türkiye, AB ile müzakereye kararlılıkla devam ediyor. Biz sonuç elde etmek istiyoruz."

"HATALAR ORTAYA ÇIKARILACAK"

Osmaniye'de 14 kişinin hayatını kaybettiği kazaya da değinen Kurtulmuş, kazayla ilgili açılan soruşturmanın devam ettiğini belirtti ve  "Hatalar, kusurlar varsa bunlar ortaya çıkarılacaktır" dedi.

"ŞEHİRLER TAŞINACAK" İDDİASINA YALANLAMA

Terörle mücadelenin devam edeceğini söyleyen Hükümet Sözcüsü, "Dolayısıyla şehirlerde mücadelenin bitmiş olması, eğer kırsalda Türkiye’ye, güvenlik güçlerimize, vatandaşlarımıza karşı mücadele eden bu unsurlar kırsallarda varsa bunlara karşı da kararlılıkla mücadele sürdürülecektir" diye konuştu.

Kurtulmuş, şehirlerin taşınacağına ilişkin ise "Bugün bazı gazetelerde de çıkmış, bazı şehirlerin taşınmasıyla ilgili konu... Böyle bir konu gündemimizde değildir, gündeme alınmış değildir" ifadelerini kullandı. 

BOĞULMA VAKALARINA KARŞI UYARI

Başbakan yardımcısının yaz aylarıyla birlikte artış gösteren boğulma vakalarına ilişkin uyarısı da oldu.

"Buradan anne ve babalara, gençlerimize ve çocuklarımıza öğretmenlerine ayrıca bu ilgili yerlerdeki belediyelere kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerine çağrıda bulunuyorum" diyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirsin. Bu çerçevede aileler, çocuklarına sahip çıksın. Aileler çocuklarını uyarsın. Evlatlarınız eğer yüzme bilmiyorlarsa bu tür yerlerden mümkün olduğunca uzak dursun, eğer yüzme biliyorlarsa tehlikeli olan yerlerde dikkat etsinler. Özellikle denize ya da suya girmenin tehlikeli olduğu yerlerle ilgili de her türlü uyarının yapılması sağlansın." 

"BÜYÜK BOKSÖR, İSLAMIN GÜLEN YÜZÜ"

Kurtulmuş, dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali'nin vefatına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

"Büyük boksör, büyük insan, büyük insan hakları savunucusu ve İslamın gülen yüzü
olarak 20. yüzyılda ortaya çıkmış ve bütün dünyanın vefatından sonra da kendisiyle ilgili olarak güzel duygularını açıkça ifade ettiği Muhammed Ali, vefatı dolayısıyla Bakanlar Kurulu adına da milletimiz adına da bir kere daha taziyelerimi ifade ediyorum. Makamı cennet olsun, mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin. Ailesine, yakınlarına, İslam dünyasına ve Amerika'daki İslam toplumuna da yürekten taziyelerimizi ifade ediyoruz" dedi.

Muhammed Ali'nin ABD'de cuma günü yapılacak cenaze törenine dünyanın dört bir tarafından çok sayıda kişinin katılarak, kendisine, bu anlamda son yolculuğuna eşlik edeceklerine işaret eden Kurtulmuş, "Açıklandığı üzere Cumhurbaşkanımız da cuma günkü törende, Muhammed Ali'yi uğurlayacak olanlar arasında yerini alacaktır" dedi. 

Sayfa Yükleniyor...