Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, yaklaşan bayram öncesi şehirlerarası otobüs firmalarında hareketliliğin arttığını, bayramın hemen ardından yapılacak referandum çalışmaları da doruk noktaya çıkacağından trafikteki hareketin önceki bayramlardan daha fazla olacağını kaydetti.

Memiş, bu aşamada tüm önlemlerin alınmasına karşın daha çok sürücü hatalarından dolayı meydana gelen trafik kazalarını en aza indirmek amacıyla sürücülerin bazı önlemler alması gerektiğini belirtti.

Memiş, akrabalarını başka illerde ziyarete gideceklere ''mümkünse şehirlerarası otobüsleri tercih etmeleri, bu mümkün değilse geceleri değil gündüz seyahat etmeleri'' uyarısında bulundu.

Şehirlerarası otobüslerin mutlaka temiz ve bakımı yapılmış olması gerektiğini belirten Memiş, şoförlerin dinlenmiş olarak yola çıkarılmasına ve uzun seferden dönen otobüs şoförlerine yeniden sefer yazılmamasına özen gösterilmesini istedi.

Memiş, şunları kaydetti:

''Kendi özel araçları ile yola çıkacak olanlar bu bayram trafikteki ekstra yoğunluğu dikkate alarak azami özen göstermeli. Araç sürücüsü uykusunu almış olmalı, ön ve arkada oturanlar emniyet kemerlerini takmalı, hız limitlerine ve takip mesafelerine uyulmalı, ömrünü tamamlamış kabak lastikle yola çıkılmamalı.

Sürücüler direksiyon başında cep telefonlarını kapatmalı, her üç saatte bir mola yerlerinde dinlenmeli, araç içerisinde stresli konuşmalar yapmamalı. Ayrıca, tek şeritli gidiş ve dönüş yollarında tepe üstü, tünel ve keskin virajlarda ve köprü üstlerinde sollama yapılmamalı.''

Memiş, yollarda sabır ve saygı ile hareket edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.