Baz değil Laz istasyonu

GSM şebekesineerişim güçlüğü yaşanan yurt köşelerinde vatandaşlar kendi yöntemlerini geliştiriyor.

Haberler 15.07.2011 - 09:56

Baz değil Laz istasyonu

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Yukarı Kavron Yaylası'nda bir pansiyon işletmecisi, çekmeyen cep telefonu sorununu, cep telefonunun antenini, bakır tel yardımıyla ucunda tencere kapağı bulunan bir demire bağlayarak çözdü.

2 bin 263 rakımlı yaylada sabit telefon hattı ve yakınlarda baz istasyonu sorunu olmayınca yaylacılar iletişim için kendilerine özgü yöntemler geliştirdi. Yaylada pansiyon işleten Yalçın Şahin kendi yöntemini anlattı:

“Bir elime cep telefonumu, diğer elime de antenin bağlı olduğu ucunda tencere kapağı bulunan demiri alarak yaylada yüksek bir yere çıkıp görüşmemi yapıyorum. Telefon özellikle sisli ve yağmurlu havalarda daha iyi çekiyor. Bu yöntemle isteyenlerin iletişim ihtiyacını da karşılıyorum.”

Yaylaya bir ara kurulan baz istasyonunun sonbaharda söküldüğünü söyleyen Şahin, “Kavron’da bazı kişiler evlerinin yüksek yerlerine astıkları telefonları ellerine almadan sandalyeye çıkarak konuşmaya çalışıyor. Yoksa sinyal kesiliyor. Yaylada yazları nüfus bir hayli artıyor. Bu nedenle cep telefonu operatörlerinin geçici de olsa buraya baz istasyonu kurmasını istiyoruz. En azından yazları buraya geçici baz istasyonu kurularak sorun çözülebilir” dedi.

Sayfa Yükleniyor...