BBP: 4 cesedin içinde Yazıcıoğlu yok

BBP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici, Kahramanmaraş’ta düşen helikopterin enkazında 4 kişinin cesedinin bulunduğunu, bu kişiler arasında Muhsin Yazıcıoğlu'nun yer almadığını söyledi.

28.03.2009 - 13:05

BBP: 4 cesedin içinde Yazıcıoğlu yok

BBP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici, parti genel merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisinin saat 03.30'a kadar Başbakanlık Kriz Merkezi'nde, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Başbakanlık Müsteşarı ile birlikte olduğunu söyledi.

Destici, ''Orada aldığımız son bilgiler, 4 kişinin cesedine ulaşıldığı ve bunlardın içinde sayın Genel Başkanımızın olmadığı yönündeydi'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın NTV yayınında söylediği sözler nedeniyle, yanlış anlaşılmadan dolayı helikopterde bulunan 6 kişiye de ulaşıldığı ve bunların hepsinin ölü olduğu yönünde haberler yapıldığını ifade eden Destici, ''Kesinlikle bunlar doğruyu yansıtmıyor'' diye konuştu.

Basına ve kendilerine çeşitli haberlerin geldiğini, bunların sağlıklı haberler olmadığını belirten Destici, şunları kaydetti: ''Bunların hiçbirisine itibar etmiyoruz. Bizim bilgilerimiz çok net. Çünkü ben bizzat ilk olay yerine ulaşan kişilerle telefonla konuştum. Daha sonra bizim doktor arkadaşımız bizzat onlar döndükten sonra 16'sıyla da görüşerek bizim bilgilerimizi bizzat teyit etti. Dolayısıyla şu andaki resmi bilgi, biraz önce İçişleri Bakanı ile de görüştüm, 4'tür arkadaşlar. Bunu net olarak söylüyorum. Bu, resmi açıklamadır. Bunun karşısında resmi kurumlar başka bir şey söylüyorsa, bunu çıksınlar resmi olarak açıklasınlar. Bizdeki resmi bilgiler 4 olduğu, diğer tevatür bilgilerin hiçbirisine biz itibar etmiyoruz. Bunların içerisinde Sayın Genel Başkanımız yok. Bizim aldığımız resmi bilgi bunlar. Hem Başbakanlık Kriz Merkezi'nden hem de Kahramanmaraş'taki İçişleri Bakanımızdan ve onunla birlikte olan Emniyet Genel Müdürü, vali, kriz masasında kim varsa jandarma, istihbarat, bunların hepsinin elindeki bilgi bu. Bu bilgi dışında şu anda resmi bir bilgi yok. Biz BBP olarak, umudumuzu yitirmiş değiliz ama Sayın Genel Başkanımız ve diğer iki kişinin yaşadığını da söylemiyoruz. Çünkü henüz bulunamadılar. Ölümüdürler, sağmıdırlar, bilmiyoruz. Elimizdeki net bilgi 4 olduğu. Bunun dışında Başbakan, Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Ulaştırma Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı, kim ne biliyorsa açıklasın. Bildikleri bir şey varsa eğer, bunu bizden gizliyorlarsa, kamuoyundan gizliyorlarsa, bunu bilmek hakkımız. Başından beri bunu söylüyoruz."

Destici, olayın başından itibaren kamuoyunda bilgi kirliliği yaşandığını belirterek, BBP olarak genel merkezde Kahramanmaraş'ta ve Göksun'da kriz merkezi oluşturduklarını hatırlattı.

Başbakanlığın da merkezde ve Kahramanmaraş'ta kriz merkezi oluşturduğunu ifade eden Destici, Başbakanlık ile sürekli bilgi paylaşımında bulunduklarını anlattı. Destici, Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Şanverdi'nin İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile bölgede olduğunu ve gelişmeleri adım adım takip ettiğini kaydetti.

Helikopterde Yazıcıoğlu'nun yanında bulunan ve hayatını kaybeden 4 kişiye Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Destici, BBP olarak kazada yaşamını kaybedenlerin ailelerinin ve yakınlarının her zaman yanlarında olacaklarını, hiçbir zaman yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

Destici, Genel Başkanları Yazıcıoğlu'nun başlattığı ''Büyük Türk İslam Davası''nın yürüdüğünü ve bundan sonra da yürümeye devam edeceğini belirterek, ''Sonuç ne olursa olsun Genel Başkanımızın başlattığı bu davayı bizler sonuna kadar devam ettireceğiz'' dedi.

Destici, olayın duyulmasından itibaren kendilerinden desteklerini esirgemeyen siyasi partilere, vatandaşlara ve sivil toplum örgütlerine teşekkür etti.

Bugünkü gazetelerde korucuların ilk gün enkazı görüp yerini bildirdikleri yönünde iddiaların yer aldığının hatırlatılması üzerine Destici, ''Biz şimdi o konulara girmeyeceğiz. Başkanımızın canıyla uğraşıyoruz. Bir ihmal varsa bunun takipçisi olacağız, hukuk da zaten bunu takip edecektir. Bizim elimizde bir takım bilgiler var. Zamanı gelince paylaşacağız'' diye konuştu.

DEMİREL: ÜMİTLER VAR
BBP Genel Merkezi'ni ziyaret eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de partiden ayrılırken yaptığı açıklamada, milletin üzüntüsünü paylaşmak için geldiğini söyledi.

Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Demirel, ''Hala Genel Başkan Yazıcıoğlu'nun hayatından ümitler var. İnşallah bu ümitler mucize kabilinden olsa da boşa çıkmaz'' dedi.

Yazıcıoğlu'nun değerli bir siyasetçi, sevilen bir kişi olduğunu vurgulayan Demirel, beslenen ümitlerin yerine gelmesini diledi.

Demirel, ''Eğer Allah bağışlarsa milletimize, memleketimize bağışlamış olur, eğer başka türlüyse kendisine Allah'tan rahmet dileriz. Ailesinin ve siyasi partisinin mensuplarının ve milletimizin acılarını paylaşırız'' diye konuştu.

AĞAR: SONUCU İMANLA KABULLENMEK GEREK
BBP'yi ayrıca, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ile eski Demokrat Parti Genel Başkanlarından Mehmet Ağar da ziyaret etti.

Ağar, yaptığı açıklamada, milli maç nedeniyle yurtdışında bulunduğunu ve bu elim haberi alır almaz Türkiye'ye döndüğünü söyledi.

Resmi bir açıklama olmadığı için küçük de olsa bir ümidi muhafaza ettiklerini dile getiren Ağar, ''İnanmış ve inandığı için teslim olmaktan başka düşüncesi olmayan insanlar, her türlü sonucu bu iman ve inanç içinde kabullenecektir. Camiaya, dostlarına, yakınlarına ve muhterem ailesine sabırlar diliyorum" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...