BBP Ayasofya’da namaz kılmak istiyor

BBP İstanbul İl Başkanı Bayram Karacan, ''Laik devletin bütün inançlara eşit olmasından hareketle önümüzdeki Ramazan Bayramı namazını Ayasofya'da kılmak istiyoruz'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.08.2010 - 16:08

Bir grup partiliyle ''Ayasofya'da ibadet izni'' verilmesi için İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne dilekçe sunan BBP İstanbul İl Başkanı Bayram Karacan, daha sonra burada yaptığı açıklamada, dilekçeyle hukuki süreci başlattıklarını belirterek, bundan sonraki işleyişi bakanlığın cevabına göre izleyeceklerini bildirdi.

Müdürlüğü sundukları dilekçeyi okuyan Karacan, ''Bilindiği gibi 15 Ağustos tarihinde Hristiyanlık dininin Ortodoks mezhebine sahip olanlar için tarihi ve kutsal mekan olan Sümela Manastırı'nda ayine izin verilmiştir. Dini ibadetin yapılması durumundan müze konumuna alınan Sümela Manastırı, ülkemizde yaşayan Ortodoksların istekleri karşılanarak yılda bir defa da olsa ibadete açılmıştır'' dedi.

Ayasofya'nın tarihi öneminin yanı sıra Müslümanlar için büyük önem taşıdığını söyleyen Karacan, Ortodokslara gösterilen aynı duyarlılığın Müslümanlara da gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Karacan, hiçbir dine ve görüşe karşı olmadıklarını, böyle girişimlere hoşgörüyle baktıklarını belirterek, şöyle konuştu;

''Ülkemizde yaşayan Ortodokslar için 88 yıl sonra yılda bir defa da olsa Sümela Manastırı'nda ayin izni verilmiştir. Ayasofya da ülkemizde yaşayan biz Müslümanlar için kutsal mekanlardandır. Laik devletin bütün inançlara eşit olmasından hareketle önümüzdeki Ramazan Bayramı namazını Ayasofya'da kılmak istiyoruz.''

Sayfa Yükleniyor...