‘BÇG listeleri sahte’

28 Şubat soruşturmasının 4. dalgasında gözaltına alınanların savcılık ve mahkeme sorgusunda sahte belge iddiası öne çıktı. Sorgulanan üç general de isimlerinin yer aldığı Batı Çalışma Grubu listelerinin bilgisayarda üretildiğini söyledi. Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım ise dönemin Başbakan Erbakan ve yardımcısı Tansu Çiller’in kendisini kutlayan yazısını gösterdi.

NTV Haber 11.05.2012 - 10:21

‘BÇG listeleri sahte’

12 Nisan tarihinde başlayan 28 Şubat soruşturmasının 4. dalgasında gözaltına alınan emekli ve muvazzaf asker sayısı 73'e yükseldi.

Dün mahkemeye sevk edilen 15 askerden 11' inin tutuklanması ile tutuklu sayısı 51' i buldu.

NTV, tutuklanan 11 generalin ifade tutanaklarına ulaştı.

8 savcı tarafından gerçekleştirilen sorguya ilk muvazzaf generaller alındı. Halen Eğitim ve Doktirin Komutanlığı’nda (EDOK) görev yapan Korgeneral Tevfik Özkılıç' a üç ayrı Batı Çalışma Grubu (BÇG) belgesi gösterildi. Özkılıç isminin yer aldığı BÇG listelerinin sahte bilgisayar çıktıları olduğunu savundu.

‘O FONT 10 YIL SONRA BULUNDU’
Özkılıç'ın avukatı Haluk Pekşen de iddiaya konu 1997 yılında hazırlandığı öne sürülen iki belgenin “calıbri” yazı fontu ile yazıldığını belirterek bu yazı karakterinin 2007 yılında keşfedildiğini söyledi.

Pekşen, 2007 yılı sonunda üretilen yazı sisteminin 1997 yılında Genelkurmay’da resmi olarak kullanılan sistemin içerisine entegre edilerek suç üretilmeye çalışıldığını savundu.

‘İMZA BENİM DEĞİL’
28 Şubat döneminde proje subayı görevinde bulunan tutuklu Tümgenral Berkay Turgut' a da kozmik odadan çıkarıldığı iddia edilen ve imzası olan bir propaganda listesi de soruldu.

Listedeki imzanın kendisine ait olmadığını öne süren Turgut, listenin yazım şeklinin de TSK yazışma usullerine aykırı olduğunu savundu.

KUTLAMA YAZISINI GÖSTERDİ
Şüphelilerden Muvazzaf Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım, BÇG’de görev yapmadığını belirterek zamanın hükümetine karşı herhangi bir oluşum içinde olmadığını söyledi.

Delil olarak da dönemin başbakanı Necmettin Erbakan ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller’in kendisini kutlayan yazısını gösterdi.

‘EMİRLE KATILDI’
Dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı emekli Korgeneral Hakkı Kılınç ise BÇG tarafından düzenlenen istihbarat değerlendirme toplantılarına Genel Komutanlığı temsilen birkaç kez katıldığını söyledi.

Kılınç’ın avukatı Baha Çelik de müvekkilinin dönemin Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman tarafından sözlü emir yoluyla görevlendirildiğini ifade etti.

Müvekkilinin üst komutanının emrine karşı gelmesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını aktardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...