BDP 1 Ekim'de Meclis’te

Bugün Diyarbakır'da bir araya gelen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu milletvekilleri Meclis'e dönme kararı aldı.

28.09.2011 - 13:56

BDP 1 Ekim'de Meclis’te

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis'e dönüş için AK Parti ile protokol arayışında olduklarını ancak daha sonra karar değiştirdiklerini açıkladı.

Demirtaş, asıl protokolü halkla yapmaya karar verdiklerini belirterek bir deklarasyon hazırladıklarını duyurdu. Demirtaş, deklarasyonun ardından boykota destek verenlere teşekkür ederek 1 Ekim'den itibaren Meclis çalışmalarına katılma kararı aldıklarını açıkladı.

Demirtaş, boykot kararının o günlerde son derece haklı olduğunu da kaydetti. Yemin krizi sırasında Meclis Başkanı'nın teşvikiyle iki kez AK Parti temsilcileri ile bir araya geldiklerini belirten BDP Lideri, Başbakan'ın "Yemin etmeden görüşmem" sözlerini hatırlatarak kendilerine baskı yapıldığını belirtti.

BDP’lilerin ya Meclis’in açılacağı 1 Ekim Cumartesi günü ya da daha sonraki günlerde TBMM’ye gelerek yemin edecekleri kaydedildi.

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk de Diyarbakır’da yapmış oldukları DTK toplantısından BDP’li vekillere TBMM’ye gitmeleri yönünde tavsiye kararı çıktığını söylemişti.

Türk, dün yapılan DTK toplantısında alınan kararla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Diyalogla, müzakereyle sorunların çözülebileceğine halen inanıyoruz. Farklı bir sürecin, yeniden müzakere sürecinin geliştirilmesi konusunda ısrarımızı ortaya koyuyoruz'' diye konuştu.

Halkın iradesiyle parlamentoya gittiklerini ifade eden Türk, şunları kaydetti:

''Bizi seçen halkımızdır. Gidip gitmeme kararını halkımızla paylaşarak, ona göre karar oluşturmuş oluruz. Birileri Kürtlerin tavrını mücadele biçimlerini parlamentoya gidip gitmemesi konusunda karar sahibi olamaz. Ancak çatışmalı sürecin barışa dönüşmesi konusunda çabalarımızı sürdürme adına sivil toplum kuruluşlarımızla yaptığımız görüşme ve eğilimimizi DTK meclisinde tartıştık.

Bu konuda meclisimizin eğilim ve tavsiyesini bu gün açıklamak istiyorum. DTK, STK ve halkımızla birçok kesimle yaptığımız istişarede Kürt halkının demokratik muhalefetini ve mücadelesini doğru bir şekilde Meclis'te sürdürme eğilimi çıktı. DTK bir tavsiye kararı alıyor ve eğilimini ortaya koyuyor. Gurubumuzun alacağı karar ne olursa olsun arkasındayız ve destekliyoruz. Gurubumuzun yanındayız. Kirli oyunlara karşı mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.''

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu, tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmaması ve BDP’li siyasetçilerin yargılandığı KCK soruşturması nedeniyle Meclis çalışmalarına katılmıyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...