BDP boykotu konuşuyor!

BDP’den, referandumu boykot kararıyla ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Güneydoğlu işadamlarının referanduma destek kararı almasıyla da, akıllara, 'boykot Doğu ve Güneydoğu’da karşılık bulmadı' iddiaları geliyor.

Haberler 19.08.2010 - 21:55

BDP boykotu konuşuyor!

Boykot kararında değişiklik olmadığının ifade edilmesiyle birlikte, BDP cephesinden geri dönüş için son günlerde bazı şartlar dile getiriliyor.

Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın ardından dün de kapatılan DTP’nin genel başkanı Ahmet Türk konuşmuştu. Bugün de, BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak’tan bir açıklama geldi.

Siirt’te konuşan Kışanak, boykottan vazgeçmeleri için laf değil icraat olması gerektiğini söyledi.

Demokrasi ve özgürlükler alanında hükümetten pratik adımlar beklediklerini belirten Kışanak, "Boykot tavrımız ancak böylesine demokratik adım karşılığında yeniden gözden geçirilecek bir karardır" dedi.

Hükümetin istemesi halinde seçim barajını 2 gün içinde düşürebileceğini savunan Kışanak, boykot kararında değişiklik olmadığını da sözlerine ekledi.

İŞ ADAMLARINDAN DESTEK
Bugünkü bir başka gelişme de, Güneydoğulu işadamlarının anayasa değişikliğine destek vereceklerini açıklamaları oldu. STK’lar, değişikliği yeterli bulmasa da üç nedenden ötürü ‘evet’ diyeceklerini belirttiler.

"BOYKOT TUTMADI"
Bu gelişmeler, yaklaşık 1 hafta önce Diyarbakır’dan NTV yayınına katılan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt’un iddiasını akıllara getirdi: "BDP’nin boykot kararı bölgede karşılık bulmadı... Demokratik özerklik açıklamaları da, bunu görüp gündemi değiştirme çabasından kaynaklanıyor..." - İZLEYİN

Sayfa Yükleniyor...