BDP erken davrandı

Destekleyeceği bağımsız adayları açıklayan BDP Muğla, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Manisa ve İzmir gibi illerden aday gösterdi. 2007'de aday gösterilen Ordu, Samsun, Tekirdağ, Yalova, Eskişehir gibi illerden bu kez listede kimse yer almadı.

Siyasi partilerde milletvekili listeleri için geri sayım sürerken, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) diğer partilerden erken davrandı ve bağımsız adaylarını açıkladı. BDP, 39 ilde 61 bağımsızı adayı destekleyecek.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu'dan Ankara'ya milletvekili göndermeyi başaran BDP, Muğla, Antalya, Aydın, Manisa, İzmir, Balıkesir gibi batı illerinden yine aday gösterdi ancak 2007'de aday gösterilen Eskişehir, Sakarya, Hatay, Ordu, Rize, Samsun, Tekirdağ ve Yalova gibi iller bu kez listede yer almadı. Yeni aday gösterilen il ise Kırşehir oldu.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Hakkari'den, Leyla Zana Diyarbakır'dan, Aysel Tuğluk ise Van'dan aday olacak.

KCK davasından tutuklu Hatip Dicle Diyarbakır'dan, Faysal Sarı Şırnak'tan, İbrahim Ayhan Şanlıurfa'dan, Kemal Aktaş Van'dan, Selma Irmak Şırnak'tan ve Gülseren Yıldırım Mardin'den aday gösterildi. Hülya Avşar'ın amcasının kızı Yüksel Avşar da Ardahan'dan aday.

Gülten Kışanak Siirt'ten TBMM'ye girebilmek için yarışacak. Ertuğrul Kürkçü Mersin, Ahmet Türk ise Mardin'den listede. Ferhat Tunç Tunceli'den, Sırrı Süreyya Önder İstanbul ikinci bölgeden aday.

BDP'nin 12 Haziran seçimlerinde destekleyeceği bağımsız adaylar şunlar:

Antalya
İhsan Nergis

Muğla
Şebal Şenyurt

Bursa
Mehmet Deniz Büyük

Balıkesir
Turan Cengiz

Manisa
Ayşegül Öztürk

Aydın
Mehmet Bayraktar

İzmir
Erdal Avcı, Mehmet Tanhan

Denizli
Kemal Beler

Mersin
Ertuğrul Kürkçü

Kırşehir
Faik Karadaş

Konya
Hacı Mehmet Bozdağ

Kocaeli
Emrullah Bingöl

Malatya
Gani Rüzgar Şavata

Kahramanmaraş
Mustafa Mamaklı

Adana
Murat Bozlak

Ankara
Sadrettin Güvener, Gerciş Utaş.

Ağrı
Murat Öztürk Halil Aksoy

Bingöl
İdris Balukan

Bitlis
Hüsamettin Zemzemcioğlu

Diyarbakır
Leyla Zana, Hatip Dicle, Altan Tan, Şerafettin Elçi, Emine Ayna, Nursel Aydoğan

Hakkari
Esat Canan, Selahattin Demirtaş, Adil Zozani

İstanbul
Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Mustafa Avcı, Sebahat Tuncel

Mardin
Ahmet Türk, Erol Dora, Gülseren Yıldırım

Tunceli
Ferhat Tunç

Batman
Bengi Yıldız, Ayla Akat Ata

Şırnak
Hasip Kaplan, Selma Irmak, Fesal Sarıyıldız

Ardahan
Yüksel Aşkar

Van
Nazmi Gür, Kemal Aktaş, Aysel Tuğluk, Özdal Üçer

Siirt
Gültan Kışanak

Muş
Sırrı Sakık, Demir Çelik

Şanlıurfa
İbrahim Binici, İbrahim Ayhan

Kars
Mülkiye Birtane

Adıyaman
Veli Büyükşahin

Elazığ
İsa Gürbüz

Erzurum
Sebahattin Yılmaz

Iğdır
Pervin Buldan

Osmaniye
Kamuran Bablak

Gaziantep
Akın Birdal

8 MİLLETVEKİLİ, ADAY GÖSTERİLMEDİ
Daha önce Milletvekillikleri düşürülen Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk yeniden aday gösterilirken, BDP'li Fatma Kurtulan (Van), Ufuk Uras (İstanbul), Sevahir Bayındır (Şırnak), Nezir Karabaş (Bitlis), Hamit Geylani (Hakkari), Nuri Yaman (Muş), Şerafettin Halis (Tunceli) ve Osman Özçelik (Siirt) aday gösterilmedi.

''HALKIMIZIN ORTAK ADAYLARIDIR''
Selahattin Demirtaş, seçimlerde destekleyecekleri adayların ''demokratik ulus ittifakının ortak adayları olduğunu'' kaydetti. Demirtaş, ''Her bir arkadaşımız, halkımız tarafından bulunduğu her yerde çalışma yürüteceği her yerde en coşkulu şekilde sahiplenilmeli. Etrafında el ele, kol kola, omuz omuza, en küçük bir tartışmaya mahal vermeden o adayın şahsında halkımızın özgür iradesinin başarısı için şu saatten sonra çalışma yürütmelidir.

Bu aday arkadaşlarımızı, bütün Türkiye toplumuna bugün itibarıyla emanet edeceğiz. Ortaya çıkan tablonun yapılabileceği en iyisi olduğunu bilmek gerekir. Zorlanmaya rağmen birçok nitelikli arkadaşımızı temsil gücü son derece yüksek, bu kadar aday adayının tamamını destekleme şansımız olmadığı için yapılabileceğin en iyisini ortaya çıkarmaya çalıştık'' diye konuştu.


ADAYLAR NE SÖYLEDİ

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: RADİKAL'İ BIRAKACAĞIM
Bu meclis tarihsel bir meclis olacak. Bu blog barış iradesini ortaya koyan bir blog. BDP açık ve net bir tavır ortaya koydu. Seçilirsem emekçilerin ve tüm ötekilerin haklarını savunacağım. Bu ülkede her hanenin sorununu dile getireğim. En büyük engel savaş. Herkes için en acil barış. Bu ülkede her yurttaşın önceliği barış. Tüm ezilenlerin sesi,itirazı olacağız.

Milletvekilliğine seçilirsem Radikal gazetesindeki yazarlığımı bırakacağım. Ama sinema yapacağım. Esas mesleğimiz devrimcilik.

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ
Mersin emekçilerin mücadele ettiği bir şehir. Demokrasi için ideal bir kent. Bloğun ortak bir stratejisi olacak. Emek ,demokrasi ve özgürlük bloğu olacak. Toplumu ve dünyayı değiştirmeye adayız meclisi de değiştireceğiz.

TÜRK, "YER VEREMEDİKLERİMİZ İÇİN EZİKLİK VE BURUKLUK DUYUYORUZ"
DTK Genel başkanı Ahmet Türk, bağımsız adayları destekleme komisyonunun büyük bir tizlikle çalıştığını, ama yer veremedikleri çok değerli arkadaşları için gerçekten bir eziklik ve bir burukluk duyduğunu belirterek, "Tabi bu halkımızın özgürlük, demokrasi mücadelesidir. Bu mücadelenin başarıya ulaşması önemlidir. Biz bu mücadelinin adaylarıyız. Özgür demokratik bir gelecek için mücadele veriyoruz. Bugün Diyarbakır'da, Amed'de 6 aday ile ortaya çıkıyoruz. Yani bütün siyasi partilerin alabileceği sonuçtan daha fazla bir adayla ve kazanacak şekilde ortaya çıkıyoruz. Bu önemli ber mesajdır. Kürt halkının ve demokrasi mücadelesinin gelindiği nokta açısından 6 aday çok önemli bir mesajdır. Bu birilerine ve sorunun çözümü için önemli bir fırsattır. Umuyorum başarayacağız, başarmak zorundayız.


TUNÇ, "PARLAMENTOYA MEMURLUK YAPMAYA GİTMEYECEĞİZ"
Ferhat Tunç ise, yeni bir dönemin başladığını, Türkiye'nin barışı adına, kardeşliği adına 24. dönemin çok büyük bir anlam ve önem taşıdığını düşündüğünü ifade ederek, "Biz parlementoda olacağız. Parlamentoya memurluk yapmaya gitmeyeceğiz. Evet çok ciddi anlamda Türkiye'nin barışı için mücadale edeceğiz. Söylemlerimiz ve eylemlerimiz buna dönük olacaktır. Çok anlamlı bir grup olacaktır. Ben bunu görüyorum. Türkiye'nin bütün renklerini, farklılıklarını içinde barındıran önemli bir grup olacak diye düşünüyorum. Çok umutluyum, Türkiye'nin barışı adına Türkiye'nin geleceği adına"diye konuştu.

ELÇİ, "DİLERİZ BU DÖKÜLEN KANLAR BİR AN ÖNCE BİTER"
BDP ile yapılan siçim ittifakı ile Diyarbakır'dan aday gösterilen Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Şerafettin Elçi'de, "Bu önemli bir itifaktı. Türkiye'nin ezilenlerin itifakıydı. Bir toplumda ezen ve ezilen olduğu sürece o toplumda huzura kavuşması mümkün değildi. Bizim tek dileğimizin eşitlik, özgürlük içinde herkes bütün vatandaşlarımıza mutluluk sağlamaktır. Dilerizki bu dökülün kanlar bir an önce biter, bu Kürtlerin haklı ve yerinde olan talepleri yerine gelir. Türkiye huzur ve barışa kavuşur. Ve gelecek nesillere daha mutlu bir Türkiye devrederiz"dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...