BDP heyeti Kuzey Irak'ta

Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve Altan Tan'dan oluşan bir heyet gece saatlerinde Kuzey Irak'a gitti.

27.02.2013 - 16:43

BDP heyeti Kuzey Irak'ta

Öcalan'ın PKK yönetimine iletilmek üzere BDP'ye verdiği mektup, Kandil'e gönderilirken gece saatlerinde sürpriz bir ziyaret haberi geldi.

Bir BDP heyeti Atatürk Havalimanı'ndan Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentine hareket etti.

Heyette BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak ve BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın yanı sıra DTK Eş Başkanları Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk ile Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk yer aldı.

Havaalanında yaptığı açıklamada ziyaretle ilgili bilgi veren Selahattin Demirtaş, "Programımızın gidişatına göre Erbil ziyareti de olabilir. Burada, Kürdistan hükümeti ve değişik partilerin temsilcileriyle bir araya geleceğiz. Karşılıklı değerlendirmelerde bulunacağız. 1-2 iki gün içerisinde çalışmalarımızı tamamlayıp geri döneceğiz" diye konuştu.

Demirtaş, bir gazetecinin, ''Heyet içerisinde Kandil'e gidecek olan var mı?'' şeklindeki sorusuna ''Yok. Biz mektubu başka yöntemlerle gönderdik. Mektup ulaşmış olmalıdır diye düşünüyoruz. Mektubun cevabı aynı yöntemlerle geri gelirse bizler de İmralı'ya cevabın ulaşması için katkı sunacağız sadece'' yanıtını verdi.

Dün saat 17.00’de ise BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Habur Sınır Kapısı’ndan çıkış yapmıştı.

Öcalan'ın mektubunun Önder aracılığıyla Kandil'e iletileceği yorumları üzerine bir açıklama yapan Selahattin Demirtaş, iddiaları yalanlamıştı.

Mektupların muhataplarına götürülmesini milletvekilleri üzerinden yapmadıklarını belirten Demirtaş, ''Uygun bir mekanizma bulup bize yardımcı olacak arkadaşlar üzerinden gönderdik mektupları. Milletvekillerimiz daha çok bu işin esasıyla ilgileniyorlar'' ifadelerini kullanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...