BDP heyetine Sinop'ta saldırı

Aralarında BDP’li milletvekillerinin de bulunduğu Halkların Demokratik Kongresi heyeti, dün Sinop'ta saldırıya uğradı. Heyet, yaklaşık 9 saatin ardından, polis panzerleri eşliğinde mahsur kaldıkları binadan çıkarıldı.

18.02.2013 - 16:20

BDP heyetine Sinop'ta saldırı

BDP İstanbul milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve Halkların Demokratik Kongresi Eş Başkanı Fatma Gök, HDK'nın Karadeniz Bölgesi'ndeki kentlere yönelik başlattığı ziyaretler kapsamında Sinop'a geldi.

Basın toplantısı düzenleyecekleri Sinop Öğretmenevi'ne geçen heyette milletvekili Önder konuşmasını sürdürdüğü sırada, öğretmenevi önünde toplanan bir grup slogan attı. Binaya taş atan gruptakiler, BDP heyetine ait araçlara da zarar verdi.

2 katlı olan ve iki giriş kapısı bulunan öğretmenevi çevresini saran yaklaşık 2 bin kişilik grup, içeriye girmeye çalıştı. Bu sırada polis gruba müdahale etti. Arbede çıktı. Polis biber gazı sıkarak grubu dağıtmaya çalıştı.

Arka kapıdan içeriye giren bir kişi saat 14.30 sıralarında çatıya çıkıp binanın arka kısmına dev bir Türk bayrağı, Atatürk posteri asarak indi.

Binaya uzaktan taş, yumurta ve su şişeleri atan göstericileri, İl Jandarma Komutanı, ikna etmeye ve sakinleştirmeye çalıştı.

BDP'li Sırrı Süreyya Önder, Twitter'dan "İçeriye taş ve yanıcı madde atılıyor, Polis bir şey yapmıyor. Kendi önlemimizi alıyoruz" diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

Sırrı Süreyya Önder, karşılaştığı saldırıyı görüntüleyerek Twitter'dan geçti. Sırrı Süreyya Önder, karşılaştığı saldırıyı görüntüleyerek Twitter'dan geçti.

BDP'li Ertuğrul Kürkçü ise, bağlandığı bir canlı yayında, ''Halen Öğretmenevi'ndeyiz. Grup çevrede bekliyor. Güvenlik önlemi alınmasından sonra burdan çıkacağız" dedi.

Öğretmenevinin bulunduğu binanın bahçe demir korkuluklarına da 'Sinop'u terk edin, susturacak üç şey vardır, ezan sesi, saygı duruşu, İstiklal Marşı. Sinop Gençlik Platformu' yazılı pankart dikkat çekti.

HEYET SAMSUN'DA
Olaylar nedeniyle yaklaşık 9 saat mahsur kalan heyet, 21.20 sıralarında polis panzerleri eşliğinde öğretmenevinden çıkarıldılar ve ve iki saat süren yolculuğun ardından Samsun’a ulaştılar.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ait OMTEL Otel’e yerleştirilen BDP heyeti, burada bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından karşılandılar. Resmi, sivil ve çevik kuvvet tarafından otelin çevresinde adeta kuş uçurtulmazken, milletvekilleri basın mensuplarına, “İstirahate çekilmek istiyoruz” diyerek açıklamada bulunmadılar.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, olayla ilgili Twitter’da açıklamalarda bulundu: BDP’lilerin Sinop ziyareti esnasında ortaya konan provokasyonu kınıyorum. Her siyasi parti çok rahatlıkla 81 ilde faaliyet yapabilmelidir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...