BDP mitingi sonrası polis taşlandı

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Van'da düzenlediği mitingin ardından olaylar çıktı.

Anadolu Ajansı 01.08.2010 - 20:24

BDP mitingi sonrası polis taşlandı

Van'da, Barış ve Demokrasi Partisi'nin düzenlediği mitingin ardından yürüyüşe geçen bir grup, caddede güvenlik önlemi alan polise, önce ses bombası ardından taş ve molotofkokteyli ile saldırdı.

12 Eylül'de yapılacak referandum çalışmaları kapsamında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van'a geldi.

Beşyol mevkisinde toplanan kalabalığa seslenen Demirtaş, AK Parti'nin hazırladığı Anayasa değişiklik paketinin içeriğinin boş olduğunu öne sürerek, halkın, 12 Eylül'de sandık başına gitmeyerek, referandumu boykot etmesi gerektiğini savundu.

Yaklaşık bir saat süren mitingin ardından alanda toplanan kalabalık, yürüyüşe geçti.

Beşyol mevkisinden Soydan Kavşağı'na doğru yürüyen kalabalıktan bir kişi, caddede güvenlik önlemi alan polis ekiplerine yönelik ses bombası attı. Yakalanan göstericinin üzerinde bir ses bombası ve havai fişek ele geçirildi.

Daha sonra polise taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldıran gruba, basınçlı su ve biber gazı ile müdahalede bulundu.

Ara sokaklara dağılan ve caddedeki iş yerlerinin camlarını taşlayan göstericiler, ateş yakarak, yollara barikat kurdu. Bu arada, gösteriler sırasında bahçe duvarına çıkarak, kaçmaya çalışan bir çocuk, polisin müdahalesiyle aşağı düştü.

Baygınlık geçiren çocuk, vatandaşların yardımıyla hastaneye kaldırıldı.

NUSAYBİN'DE GÖSTERİ
Mardin'in Nusaybin ilçesinde izinsiz gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahalede bulundu.

Sabri Irmak Bulvarı'nda toplanan ve aralarında Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ve BDP İlçe Başkanı Süleyman Çiftçi'nin de bulunduğu grup, ilçe merkezindeki BDP binası önüne kadar yürüdü.

Çiftçi'nin referandumu boykot çağrısını içeren basın açıklamanın ardından grup dağılmayarak, Sakarya Bulvarı ve Alman Köprüsü mevkisinde izinsiz gösteri düzenledi. Göstericiler, polise taşla saldırdı.

Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba basınçlı su ve göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu. Grup ara sokaklara kaçtı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...