BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde DTK Genel Başkanı Ahmet Türk ile basın toplantısı düzenledi.

Demirtaş, Kürt sorunun çözümü konusunda 8 yıllık iktidarı döneminde hükümetin önemli fırsatları kaçırdığını, kendilerinin ise sorunun çatışma zemininden çıkması ve diyalogla çözülmesi için büyük çaba sarf ettiklerini savundu.

Artık Türkiye'de Kürt sorununun doğrudan çözüm aşamasına girmesini istediklerini belirten Demirtaş, şöyle dedi:

''Hükümetin bu sorunu çözeceği yok. Bu devasa sorun karşısında hiç bir çözüm açıklamayan, taleplerime karşı kulağını tıkayan bu hükümetin, tavrını artık kabul etmiyoruz. Biz aynı zamanda olası çatışmaların ve ölümlerin önüne geçmek istiyoruz. Sivil siyasetle, demokratik halk gücüyle sivil itaatsizlik eylemleriyle sürece müdahale edilmesini istiyoruz. Türkiye'nin çoğunluğu bu sorunun demokrasi ve barış içinde çözülmesini istiyor. Biz demokratik direniş hakkımızı kullanacağız. Sivil itaatsizlik yöntemleriyle hiç bir çatışmaya mahal vermeden en büyük halk gücüyle meydanlarda olacağız.

HÜKÜMETTEN DÖRT TALEP
Hükümeti özellikle Kürt sorunun çözümünde ön açıcı olarak gördüğümüz 4 talebimiz konusunda somut adım atmaya, açıklama yapmaya çağıracağız. Bu talepler ana dilde eğitim, siyasi tutuklukların serbest bırakılması, askeri ve siyasi operasyonlara son verilmesi ve yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasıdır. Bu 4 talebimiz, Kürt sorununun çözümünde önemli bir anahtardır, kapıyı açacaktır, barışa giden yolda mesafe kat etmemizi sağlayacaktır. Bu 4 talep konusunda hükümet somut bir adım atana kadar meydanlarda olacağız.

'ÜZERİMİZE İÇİŞLERİ BAKANI'NI GÖNDERİN'
Biz, bu eylem ve etkinliklerimizi tümüyle demokratik barışçıl yöntemlerle gerçekleştireceğiz. Bizim karşımıza güvenlik güçlerini göndermeyin, gönderecekseniz siyasi temsil kabiliyeti de olan kabine temsilcilerini gönderin, İçişleri Bakanını gönderin. Bizim muhatabımız güvenlik güçleri değildir. Bu siyasi bir halk eylemidir, muhatabı da siyasiler olmalıdır. Hükümet halkın tahammül sınırlarını artık görmelidir. Bu bir meydan okuma da değildir. Bu halkın artık 2012 yılında bu sorunla yaşamayacağını, özgürlüklerini kazanacağının kararlılık gösterisidir.''

Demirtaş, ilk olarak yarın saat 12.00'de Diyarbakır'da oturma eylemi yapacaklarını ifade ederek, bu tür sivil itaatsizlik eylemlerinin sonuç alınıncaya kadar süreceğini söyledi.

TÜRK: PANZER EZSE DE KARŞILIK VERMEYECEĞİZ
DTK Genel Başkanı Ahmet Türk ise ''Hükümetin Kürt sorunu konusundaki duyarsızlığının, toplumu tehlikeli bir noktaya götürebilecek durumda olduğunu'' savunarak, olası çatışmaların önüne geçmek ve Kürt halkının taleplerinin gerçekleşmesi için sivil demokratik eylemleri başlattıklarını söyledi.

BDP ve DTK'nın eyleminin demokratik talepler ile Kürt sorunun çözümü konusunda adım atılıncaya kadar süreceğini bildiren Türk, şöyle konuştu:

''Bizim eylemimiz tamamen demokratik bir eylemdir. Bizler bu konuda çok duyarlı davranacağız. Panzerler bizi ezseler dahi hiç bir eyleme karşılık vermeyeceğiz. Bunlar bir halkın talebidir. Herkesin bu şekilde okumasını istiyoruz. İnanıyorum Türkiye aydınları ve demokratları da buna katkı sunar. Bu aynı zamanda Türkiye'nin de sorunudur. Türkiye'nin barış içinde yaşaması için ortaya koyduğumuz bir eylem ve taleptir.”

‘SİSTEMİN ELBİSELERİNİ GİYMEYİN’
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Batman’da düzenlenen mitingde “sivil itaatsizlik” eylemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kışanak, “Sayın Başbakan da çok iyi biliyor ki, bu taleplerin önüne panzerler de, kurşunlar da, gaz bombaları da giremez. Bütün alanlarda kenetlenerek demokratik direniş yapacağız” dedi.

Diyarbakır’da oturma eylemi yapacaklarını belirten Kışanak, “Taleplerimize olumlu yanıt alıncaya kadar direnişe devam edeceğiz.''

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız da mitingde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

''Sistemin verdiği elbiseleri giymeyin, yöresel giysileri giyin. Mandela da sistemin ona verdiği kimliği bir meydanda yaktı ve 'Bu bana verdiğiniz kimlik benim kimliğim değildir. Bu halkımı tanımayan kimliktir' dedi. Umarım Türkiye'yi yönetenler en kısa zamanda bizi kimliklerimizi yakma noktasına getirmezler. Çünkü demokratik yöntemlerle 21. yüzyılda Ankara'ya sesimizi duyurabileceğimizi düşünüyoruz.''

Mitinge, BDP milletvekilleri Ayla Ata Akat, Sebahat Tuncel ile Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak da katıldı.