Desteklediği 7 ismin milletvekili adaylıklarının YSK tarafından iptal edilmesinin şokunu yaşayan BDP, olağanüstü toplandı.

Bağımsız adayların YSK’ya itiraz başvurusu hakkı olmadığını söyleyen ve bu nedenle yeni adaylar için Meclis’in seçimleri ertelemesi gerektiğini belirten eş başkan Selahattin Demirtaş ile birlikte Emine Ayna ve adaylığı iptal edilen Gültan Kışanak il binasına geldiler.

Diğer yöneticilerin de katıldığı toplantıda, detaylı bir incelemenin yapıldığı ve kararın bugün kamuoyu ile paylaşılacağı belirtiliyor.

BDP, kapalı kapılar ardında YSK’nın kararına nasıl tepki verileceğini konuşuyor.

Seçimlere girmeme kararı seçeneklerden biri ancak BDP’liler sağlıklı karar için gündüz saatlerine kadar bekleyip, detaylı bir değerlendirmeden sonra kararlarını kamuoyu ile paylaşacaklar.

39 ilde 61 bağımsız adayı destekleyeceğini açıklayan BDP’nin Diyarbakır’dan adayları Emine Ayna, Leyla Zana, Hatip Dicle, Altan Tan, Şerafettin Elçi ve Nursel Aydoğan’dı.

AK Parti’nin Diyarbakır listesini açıklamasının ardından ise daha fazla vekil hesabı yapılıyordu. Zana ve Dicle’nin karardan etkileniyor olmasıyla, tersi bir durum yaşanılmaz ve seçimlere girilirse, bu durum 4 milletevekili ile yetinileceği anlamına geliyor.

Ayrıca, YSK’nın kararının da bugünkü KCK ana davasından önce gelmesinin dikkat çekici olduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

Parti binası önünde insanlar toplanırken, AKP il başkanlığı önünde de bazı gerginliklerin yaşandığı haberleri geliyor.