Çözüm sürecine yönelik Meclis’te oluşturulan komisyonun 'yetersiz' kalabileceği endişesi, BDP’yi harekete geçirdi.

BDP kaynaklarından alınan bilgiye göre, 'alternatif' bir komisyon kurulması için hazırlıklara başlandı.

Yapısının nasıl olacağı henüz netleşmeyen komisyonun sivil toplum örgütü temsilcilerine de açık olabileceği belirtiliyor.

Komisyonun İmralı – BDP hattındaki olası temaslarda devreye girebileceği kaydediliyor.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, dün akşam TBMM'de düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilere açıklamalarda bulunmuş ve "İmralı ile görüşmeler devam eder ama artık mektup şeklinde olmaz. Görüşmeler BDP'liler üzerinden yürür" ifadelerini kullanmıştı.

Meclis Çözüm Komisyonu’na verilecek üye için ise d BDP'de çalışmalar devam ediyor. Partide çok sayıda isim, üyelik için başvuruda bulundu.

CHP, TUTUMUNU HALKA ANLATACAK
Öte yandan CHP de süreçle ilgili duruşunu halka daha iyi anlatmak için harekete geçti.

Meclis Komisyonu'na üye vermeyen ana muhalefet partisi, bu durumun "barışa karşı olduğu" şeklinde algılanmaması için iki ayrı çalışma hazırlıyor.

Kürt sorununun çözümüne değil, yönteme karşı olduğunu vurgulayacak olan CHP, barışın sağlanması için "sadece PKK'nın çekilmesi yeterli değil" diyecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha önce açıkladığı 16 maddelik bildirgenin, seçim barajının düşürülmesi, propaganda ve ifade özgürlüğüne yönelik değişikliklerle genişletilmesi öneriliyor.