TBMM'deki bütçe görüşmelerinde, BDP Milletvekili Hasip Kaplan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın yurt dışı gezilerini eleştirdi.

Çağlayan'ın yanına muhalefet milletvekillerini almadan gezilere çıktığını belirten Kaplan, en çok ithalatın Rusya ile olmasını dikkat çekici olduğunu söyledi.

Kaplan, Çağlayan'a seslenerek, "...Arjantin ve Latin Amerika ülkelerine gitmemiş. Gidip Castro'nun bir çayını içseydiniz, Chavez'e bir selam verseydiniz'' ifadesini kullandı.

TBMM Genel Kurulunda, Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile İhracatı Geliştirme Etüd Merkezinin 2011 yılı bütçeleri görüşüldü.

BDP'li Hasip Kaplan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'a, ''70 ülke geziyorsunuz ama yanınıza muhalefetten bir tane milletvekili almıyorsunuz'' eleştirisinde bulundu.

''Sayın Bakan Muşlu ama Muş 2007'ye kadar hiç ihracat yapmayan iller arasındaydı'' diyen Kaplan, ''Bölgede hayvancılığı da bırakmadınız, memleketi anguslara bıraktınız'' dedi.

Hasip Kaplan, Türkiye'nin en çok ithalatının Rusya ile olduğuna işaret ederek, ''Bu ilginç değil mi? ''Eskiden (komünistler Rusya'ya) denilirdi. Şimdi ne diyeceğiz? Yeşil milliyetçiler Moskova'ya mı diyeceğiz?'' diye sordu.

Kaplan, ''Sayın Bakan (Zafer Çağlayan), Güney Amerika'da sadece Brezilya'ya gitmiş. Arjantin ve Latin Amerika ülkelerine gitmemiş. Gidip Castro'nun bir çayını içseydiniz, Chavez'e bir selam verseydiniz'' ifadesini kullandı.

DEMİR-ÇELİK'E DİKKAT ÇEKTİ
Türkiye'nin ihracatında ve ithalatındaki ilk 10 ürünün başında demir çeliğin yer aldığını ifade eden Kaplan, ''Bu nasıl oluyor, anlamak mümkün değil. Hem ihracatın hem de ithalatın ilk sırasında demir-çelik... Siz dışarıdan demir çelik alıp satıyor musunuz? 9'a alıp 10'a mı satıyorsunuz?'' diye konuştu.

'ÖLÜM OPERASYONLARI'
BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, 19 Aralık 1999'da cezaevlerinde ''ölüm operasyonları'' yapıldığını öne sürdü.

O dönemin bakanı, ''operasyon kararının MGK'de görüşülüp alındığını'' söylemesine rağmen bugüne kadar hiç bir şey yapılamadığını kaydeden Birdal, ''Bir protesto eyleminde bir milletvekili arkadaşımız yaralandı, ancak polisler hakkında hiç bir şey yapılamadı. Bu da o polisleri cesaretlendiriyor'' diye konuştu.

BÜTÇELER KABUL EDİLDİ
Konuşmaların ardından, Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile İhracatı Geliştirme Etüd Merkezinin 2011 yılı bütçeleri kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, birleşimi bugün saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.