''Teröristle kucaklaşanı İmralı'ya göndermeyiz'' diyen Başbakan Erdoğan'a, BDP'den yanıt geldi.

İlişkili Haberler


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili Pervin Buldan, parti grup başkanvekillerinden İdris Baluken ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın teröristle kucaklaşanın İmralı'ya gidemeyeceğine yönelik açıklamalarını değerlendirdi.

BDP olarak, barış sürecine katkı sunmayı, bu süreçte önemli bir rol üstlenmeyi başından beri ifade ettiklerini belirten Buldan, bugün de aynı düşüncede olduklarını söyledi.

Buldan, bu süreci sabote eden, sekteye uğratan taraf olmayacaklarını belirterek, ''Başbakan istediği kadar bu konuda açıklama yapsın, bazı arkadaşlarımızın ismini çizmeye çalışsın ama BDP olarak netiz; İmralı'ya gidecek heyetin eş başkanlarımızdan oluşmasını bir kez daha ifade ediyoruz'' diye konuştu.

Hiçbir genel başkanın, BDP milletvekillerine herhangi bir görev veremeyeceğini; Başbakan'ın kendi partisinin milletvekillerine görev verebileceğini vurgulayan Buldan, İmralı'ya gidecek heyeti belirlemede parti organlarının yetkili olduğunu söyledi.

Buldan, İmralı'ya gidecek heyette BDP ve DTK'nın eş başkanlarının yer alması gerektiğini, bu konuda da başvuruların olduğunu, bunun dışında başka milletvekillerinin başvuru yapmadığını belirtti.

Başvurularının Adalet Bakanlığı'nda geçerli olduğunu ancak olumlu ya da olumsuz yanıt verilmediğini dile getiren Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

'4 EŞ BAŞKAN ACİLEN ADAYA GİTMELİ'
''Başbakan, Hükümet, bu heyeti değiştirmek istiyorsa, bazı arkadaşlarımızın üzerine çizgi çizmek istiyorsa, grup yönetimimiz, eş başkanlarımız ve grup başkanvekilleriyle görüşmek, paylaşmak zorunda. Başbakan, AKP Hükümeti ve Adalet Bakanı'na çağrı yapıyoruz; 4 eş başkan acilen adaya gidip Öcalan ile görüşme yapsınlar. Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmesinde, bundan sonraki görüşmeleri eş başkanlar ile paylaşacağına yönelik ifadesi ortadadır. Başbakan'dan, bu konuda rica ediyoruz, süreci sabote etmeye, sekteye uğratmaya yönelik açıklamalardan vazgeçmeli.

Başbakan ısrarcıysa, biz de ısrarlıyız. Sürecin tıkanmaması için bu açıklamayı yapmak durumunda kalıyoruz. Sürecin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için Başbakan, bu açıklamalardan vazgeçmeli, varsa projeleri bizimle gelip görüşebilirler. Yurt dışından, basın üzerinden açıklamalar sürece zarar verir.''

'SINIR ÖTESİ MESAJLARLA SÜREÇ İLERLEMEZ'
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Başbakan'ın sınır ötesi mesajlarıyla, bu sürecin ilerlemeyeceğini ileri sürdü.

Başbakan ve Hükümet'e düşenin, BDP ile ilgili karar organlarında neler yapılmasını tespit etmek değil, güven artırıcı politikaları hayata geçirmek olduğunu belirten Baluken, ''Başbakan, BDP'nin yapacaklarıyla ilgili rolleri, sorumlulukları belirlemekten vazgeçsin, üzerine düşen demokratik adımları atma, iki yılda, politikalarla parti ve halkımızda yarattığı tahribatı giderme aracına gitsin. AKP'nin yetkili organlarının vereceği kararlara müdahale etmiyorsak, Başbakan da bu hakkı kendinde görmemeli. Yurt dışı gezisine katılanları biz belirlemiyoruz'' görüşünü savundu.