BDP'den hükümete şartlı destek

BDP, Özel Yetkili Mahkemeleri kaldıracak düzenlemeye şartlı destek verecek. Terörle Mücadele Kanunu'nun tamamen kaldırılmasını şart koşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Terörle Mücadele Kanunu'ndaki düzenlemeleri Türk Ceza Kanunu'na aktarmaya kalkarlarsa muhalefet ederiz" dedi.

Anadolu Ajansı 04.02.2014 - 15:27

BDP'den hükümete şartlı destek

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.

Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırmanın yanında sıkı yönetim mahkemeleri, istiklal mahkemeleri, DGM'lerde yargılanmış herkesin dosyasının tekrar ele alınması gerektiğini belirten Demirtaş, "Şeyh Sait'ten bugün Hatip Dicle'ye kadar herkesin dosyasının yeniden ele alınması lazım" dedi.

"Terörle Mücadele Kanunu'ndaki düzenlemeleri Türk Ceza Kanunu'na aktarmaya kalkarlarsa muhalefet ederiz" ifadesini kullanan Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti:

'HEP BERABER YARGILANALIM'
"Bizim de konuştuklarımızdan dolayı 5 bine yakın fezlekemiz birikti. Hep beraber yargılanalım. Adil yargılama sonucunda ne çıkacağını biliyoruz. Yargılanmaktan korkmuyoruz. Sizin rüşvetlerinizin, aldıklarınızın hesabını verecek yüzünüz olmayacak ama biz aynı konuşmaları hakim karşısında da yapacağız ve beraat edeceğiz.''

Daha önceden yaptığı konuşmada Özel Yetkili Mahkemeler'in (ÖYM) Başbakan'ı da yargılayabileceğini söylediğini anımsatan Demirtaş, "Şimdi çocukları yargılanıyor, büyük bir telaş, panikle, işin ucu size dokununca 'paraleldir, çetedir, derhal kaldırmamız lazım...' Vatandaşın çocuğu zaten gariban. Onların Bilal kadar kıymeti olabilir mi, olamaz" dedi.

'SADECE GÖREVLERİNDEN Mİ ALACAKSINIZ?'
Demirtaş, şunları söyledi:

"Paralel devlet kurmak suç değil mi? Bir tek kişi yargılanmayacak mı? Sadece görevlerinden mi alacaksınız? Elinde belge varsa mahkemelerin önüne koy. Bir paralel örgüt tasfiye süreci yaşamıyor. Kendine dokunan kadarını engellemek istiyor. Onun yerine kendi devletini, AKP'nin devletini inşa ediyor. Bunlarla da kendini kurtaracağını zannediyor. Saddam'a, Esad'a bak. Senden daha güçlü polis devletleri kurdular. Sanıyor musun ki Esad ile Saddam'ın mahkeme üzerindeki etkisi senden daha azdı. Hayır. Tek bir talimatla idam kararı alınıyordu. Bak nereden nereye geldiler.

'DENENMEMİŞ TEK BİR YOL VAR'
Türkiye'ye denenmemiş tek bir yol var: Demokrasi. Bunu yaparsanız başarırsınız. Rojava bunun örneği. Yeni anayasa, bağımsız yargı, parlamentonun hükümete bağlı olmadığı bir demokratik sistem, hesap verebilir bir yönetim anlayışı... Bunları yaparsanız kurtarabilirsiniz. Bunları yapmazsanız burnunuzdan fitil fitil geliyor, gelecek. Gidişat aşağıya doğrudur ve bunu durdurmanız imkansızdır. Sadece demokrasi ile bunu aşabilirsiniz. Cemaat-AKP savaşı bir demokrasi savaşı değil. Cemaat eğer gerçekten dinimizin esaslarına uygun tavır almak istiyorsa adalet, hak ve demek yana tavır koymalıdır, siyasi çıkarlar menfaatten yana değil."

"İnternete sansür" düzenlemesinin çocukların zararlı içeriklerden korunmasıyla ilgisinin olmadığını dile getiren Demirtaş, "Önce sokakta kadınları ve çocukları korunması için biraz adım at. Bu düzenleme tam bir sansür anlayışıdır. Düzenlemenin yasalaşmasıyla Türkiye; Çin, İran ve Suudi Arabistan ile aynı internet uygulamasına geçmiş olacak. Bu kadar ciddi bir tehlike ile karşı karşıyayız. Bu haliyle geçmemesi için elimizden geleni yapacağız. Öyle bir teknik getiriyorlar ki, yasağın uyarısı bile olmayacak" diye konuştu.

Demirtaş, Çerkezlerin, yaşanan katliam nedeniyle Kızıl Çayır olarak adlandırdığı yerde Olimpiyat Köyü kurulduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi Kış Olimpiyatları'nın açılışına katılmamasını istedi.

Ali İsmail Korkmaz davası ile bazı davaların güvenlik gerekçesiyle yerlerinin değiştirilmesini eleştiren Demirtaş, "Bunların Ali'lerle 1400 yıldır dertleri var. Bunlara göre Ali'leri sokak ortasında dövmek, infaz etmek caizdir. Yargılarken de üstün körü yargılamak caizdir. Bu zihniyetin halka hesap vermesinin zamanı artık geçmiştir. Dün Kayseri'de yaşanan trajedi bunun örneğidir" dedi.

Bazı olaylardan örnekler veren Demirtaş, "Bütün bunları cemaat yapmıyor, beraber yaptınız. Paralel devletmiş... Sen ondan daha paralelsin" ifadesini kullandı.

Mahkemelerin adalet dağıtmadığını herkesin bildiğini, adalet mülkün temeliyse; mülkün, devletin çöktüğünü öne süren Demirtaş, "Türkiye'de yargıcı ve mahkemesi olmayan tek siyasi hareket biziz. Hepsinin yandaşları, partizanları var. Devlet hiçbir zaman halkın devlet olamadı. Bunların devleti. Türkün de Kürdün de devleti olamadı. Bu yapı o nedenle Ali İsmail Korkmaz katliamından hesap soramaz, sormaz. Bir yapı kendi kendinden hesap sorar mı  Yapmayacaklar, göreceksiniz" diye konuştu. Demirtaş, güvenlik gerekçesiyle bir davanın başka bir yere nakledilmemesi için bugün yasa teklifi vereceklerini bildirdi.
     
Demirtaş, Türkiye'nin Suriye politikasını eleştirdi. PYD Eş Genel Başkanı Asya Abdullah'ın da grup toplantısına katıldığını belirten Demirtaş, "Abdullah binbir zorlukla sınırdan geçebildi TIR'lar serbestçe geçiyor" dedi.

İstihdam yaratmak için gelir düşürülmeden çalışma saatlerinin azaltılması gerektiğini savunan Demirtaş, Türkiye'nin bir ekonomik kriz yaşadığını söyledi.

Faiz lobilerinin Türkiye'yi teslim aldığının ortaya çıktığını öne süren Demirtaş, "Ekonomi nedeniyle halkın geliri, malının değeri azaldı. Hepsine haram olsun. Hepsinin burnundan fitil fitil gelir inşallah" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...