BDP'den ilk mesaj: 1922 ruhu

BDP Lideri Demirtaş 'Meclis'in, 1922 yılındaki TBMM ruhuyla çalışmasını temenni ediyoruz' dedi.

01.10.2011 - 14:48

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP ve Blok vekilleriyle beraber Meclis’e girerken, bir kurucu meclis gibi çalışmayı ümit ettiklerini belirtti.

Demirtaş’ın konuşmasından dikkat çeken bölümler şöyle:

-Parlamento bugün açılıyor. Ancak parlamento tam kadro toplanamıyor. Hatip Dicle yok, 8 tutuklu milletvekili yok.

-Bu zamana kadar inandığımız bütün değerler adına, Türkiye'nin demokratik Cumhuriyet'e kavuşması adına, demokratik özerklik hukuku içinde, kardeşlik hukuku içinde mücadele edilmesi için Meclis'e giriyoruz. Türkiye'nin hak ettiği sivil bir Anayasa kazanacağı Türkiye'yi oluşturmak adına parlamentoya giriyoruz.

-Çalışmalarımızı sürdürmek, mücadelemizi sürdürmek adına yeminimizi gerçekleştiriyoruz. İnanıyorum ki bu beklentilerimiz bizim ortaya koyacağımız fedakârlık, bizim bu yaklaşımımız diğer partiler açısından da destek görür ve bloğun şu anda içinde bulunduğu durumlara rağmen demokratik siyasetteki mücadelesi doğru anlaşılır diye tahmin ediyoruz.

-Bizler halkın yetkisiyle buradayız, burada bulunuşumuz bir lütuf değildir. Bizim amacımız halkın temsilciliğini yapmak, bunun önünü açacak demokratik açılımı da parlamentoda sürdürmektir.

-Her gün ölümler var, cenazeler var dün gençler toprağa verildi, bugün cenazesi toprağa verilecek bunca kan revan içinde parlamento göreve başlıyor. Bu parlamentonun en ilk görevi barış tezkerelerini savunabilmek olmalıydı ama her şeye rağmen umut yaşamın gıdasıdır, biz umudu büyüterek bugün parlamentoda olacağız.

-Yıllar önce parlamentodan atılan, cezaevine konulan arkadaşlarımız olacak, yıllar önce bakanken ben Kürt'üm diye sürgünlere gönderilenler bugün parlamentoya girecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...