BDP'den Orgeneral Koşaner'e jet cevap

Yeni Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in özerklik talepleri nedeniyle BDP'yi isim vermeden eleştirmesine partiden yanıt geldi.

Haberler 28.08.2010 - 12:36

Barış ve Demokrasi Hareketi (BDP) tarafından dile getirilen özerklik taleplerine ordunun en üst kademesinden dün yanıt geldi. Yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, devir teslim töreninde isim vermeden özerklik talebini eleştirdi.

Bölücü terör ve ayrılıkçı hareketlerin, yeni bir aşamayı gerçekleştirme çabasına girdiğini ifade eden Orgeneral Koşaner, şunları söyledi:

''Temelinde etnik milliyetçilik bulunan bu hareketlerle, demokrasi ve hukuk devletinin sağladığı hak ve özgürlüklerin arkasına gizlenerek, bireysel seviyede kalması gereken talepler siyasal alana taşınmaya çalışılmakta ve her geçen gün adeta devletle pazarlık yaparcasına, bu talepler bir adım daha ileriye götürülmektedir. Bölücü terör, devletin ulus devlet ve üniter devlet yapısını kendi amaçları doğrultusunda ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bölücü terör ve ayrılıkçı hareket, zora ve şiddete başvurarak taleplerini dayatmaya başlamış ve aynı etnik kökenli vatandaşlarımız üzerinde yoğun bir baskı tesis etmiştir. Güvenlik-özgürlük dengesindeki hassasiyet nedeniyle, mücadeleyi kolaylaştıracak yasal tedbirler alınamamış, buna karşılık bireysel hak ve özgürlüklerde yapılan her iyileştirme, örgüt sayesinde kazanılmış bir hak olarak algılanmıştır. Yasaların sağladığı serbestlik nedeniyle teröristler artık halkın içinde rahatça yaşayabilmekte, güvenlik güçlerince masum halkı ve teröristleri ayırt etmek her geçen gün biraz daha zorlaşmaktadır. Yurt içinde, ikinci bir idari yapılanma tesis etme girişimlerine karşı etkili yasal önlemlerin süratle alınması önem arz etmektedir.''

DEMİRTAŞ: MUHATABIMIZ ORDU DEĞİL
Orgeneral Koşaner'in akşam saatlerinde gerçekleşen bu açıklamalarına BDP jet yanıt verdi. Bir televizyon programına katılan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, şu açıklamayı yaptı:

Aslında yeni bir şey yok, yıllardır tekrar edilen görüşler bunlar. Komuta kademesinin değişmesiyle orduda 'nin temel sorunlarına bakış açısının değişmesi beklenen bir durum zaten değil. Kürt sorunu askeri bakış açılarıyla çözülebilecek bir sorun değil. Bugüne kadar ortaya koyduğumuz çözüm önerileri de zaten siyasi çözüm önerileri ve muhatapları da siyasilerdir. Önerilerimizle ilgili herkes özgürce fikrini ifade edebilir, eleştirilerini ortaya koyabilir ancak bu mesele ordunun meselesi değildir. Meseleye askeri bakış açısıyla bakıldığı için zaten sorun bugünlere geldi. Önemli olan siyasilerin ve sivillerin bu konuyu cesaretle tartışabilmesidir. Tartışıldıkça görülecektir ki, öyle Türkiye'nin bölünmesine veya ayrımcılığa da neden olacak bir proje değildir özerklik projesi."

Partisinin referandumdaki boykot tavrını tartışmaya açmayacaklarını vurgulayarak bu konuda herhangi bir fikir değişikliğinin şu andan itibaren mümkün olmadığını belirten Demirtaş, kesin karar için Erdoğan'ın Diyarbakır mitingini bekledikleri iddialarını ise kabul etmedi.

Sayfa Yükleniyor...