BDP'li 6 isme onay, İsa Gürbüz'e veto

YSK bağımsız adaylar için kararını 8 saatte verdi, Mehmet Hatip Dicle, Leyla Zana, Ertuğrul Kürkçü, Gülten Kışanak, Salih Yıldız ve Sebahat Tuncel'e vize çıktı. YSK, sadece BDP destekli İsa Gürbüz'ü veto etti.

BDP'li 6 isme onay, İsa Gürbüz'e veto

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 12 bağımsız milletvekili adayı için verdiği seçime giremezler kararıyla ilgili bugün Ankara'da kritik bir toplantı yaptı.

7’si BDP’nin desteklediği adaylar için YSK adaylıkların iptali kararını vermiş ancak eksik evrakların tamamlanması halinde bu kararın gözden geçirileceği söylenmişti. Bunun üzerine bağımsız adaylar mahkemeden gerekli belgeleri alarak YSK’ya ulaştırdı ve YSK sabah 10.00’da karara itirazları yeniden gözden geçirmeye başladı.

8 saat süren toplantı saat 18.15 sularında sona erdi ve Ankara'yı hareketlendiren karar çıktı. YSK, Hatip Dicle, Leyla Zana, Ertuğrul Kürkçü, Gülten Kışanak, Salih Yıldız ve Sebahat Tuncel'in seçime girebileceğine karar verdi.

YSK, BDP'nin desteklediği adaylardan yalnızca İsa Gürbüz'ün seçime giremeyeceğine hükmetti.

YSK Başkanı, kararların oy birliğiyle alındığını duyururken, veto yiyen diğer bağımsız adaylardan Harun Özcan da seçime girme hakkı kazandı. Çanakkale'den bağımsız adaylığını koyan Harun Özcan, 2007 seçimlerinde de Genç Parti'den aday olmuştu. Karabük'te ticari bir anlaşmazlık yüzünden 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Harun Özcan'ın davası Yargıtay'da olduğu için YSK başvuruyu kabul etti.

YSK adına yapılan dört sayfalık açıklamada, İsa Gürbüz, Çiçek Otlu ve Şerafettin Efe'nin itirazlarının reddine, Abdullah Kızılay ve Nezir Sincar'ın ise dosyalarının incelemelerin devam ettiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün yaptığı açıklamada, “Gerekli evraklar tamamlandıysa herhangi bir problem olmaması gerekir” demişti.

YSK, BDP destekli Ertuğrul Kürkçü, Salih Yıldız, İsa Gürbüz, Gültan Kışanak, Leyla Zana, Hatip Dicle ve Sebehat Tuncel'in adaylıklarını hafta başında iptal etmiş ve karar Ankara'da deprem etkisi yaratmıştı.

MERAK EDİLEN SORULAR YSK BAŞKANINA SORULDU

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...