BDP’li Başkan’a 10 ay hapis

BDP Van İl Başkanı Cüneyt Caniş'in de aralarında bulunduğu 4 kişi Nevruz kutlamasında yaptıkları konuşma nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

27.09.2011 - 14:35

BDP’li Başkan’a 10 ay hapis

Nevruz kutlamalarında PKK terör örgütü propagandası yaptıkları iddia edilen BDP Van İl Başkanı Cüneyt Caniş, Barış Anneleri İnsiyatifinden Rukiye Aslan ile Necmi Kalçık ve Nurettin Demir, Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 5. duruşmada hakim karşısına çıktı.

BDP İl Başkanı Cüneyt Caniş "Türkiye'de bir problem varsa bu problemin çözümünde bireylerin ve bir kısım yapıların gözardı edilmemesi gerektiğini, çözüme ilişkin değerlendirme yaptım. Suç işlemek için yapmadım" dedi..

Sanık Rukiye Aslan'ın avukatı Sabahattin Kaya ise müvekilinin, yaşanan çatışmalarda 2 çocuğunu kaybettiğini ve bu acıyla konuşma yaptığını belirterek, bunun dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Avukat Kaya, "Yapılan konuşmada 'Lider Öcalan, muhatap Öcalan' sözleri belki propaganda kapsamında dikkat çekebilir. Ancak bugün görülüyor ki hükümetin en yetkili kişileri de Öcalan ile görüşmelerin devam edeceğini beyan ediyorlar. Demek ki Öcalan muhatap alınmış ki görüşmeler yapılıyor ve devam ediyor. Müvekkilim barışa dönük ifadeler kullanmıştır, suç kastı yoktur. Beraatini talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, Cüneyt Caniş, Rukiye Aslan, Necmi Kalçık ve Nurettin Demir’i “PKK terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...