Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) Gökdere Meydanı'nda düzenlediği mitinge İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da katıldı.

İlişkili Haberler


Konuşma sırasında kürsünün bulunduğu platformda bulunan Bilgehan Şimşek isimli bir kişi, Akın Birdal'ın yanına giderek kafa attı.

Bunun üzerine alanda bulunan onlarca kişi, saldırgana vurmaya başladı.

Miting alanında bulunan çevik kuvvet ekipleri, biber gazı kullanıp saldırganı kalabalığın arasından alarak alandan uzaklaştırdı.

Yaralanan Bilgehan Şimşek, daha sonra hastaneye kaldırıldı.

Bu arada Akın Birdal'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Saldırıya rağmen Birdal alandan ayrılmazken, miting başka olay çıkmadan sona erdi.

Öte yandan, Bilgehan Şimşek'in bir sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında, biyografi bölümüne ''Aslan burcu! Kafama koyduğumu öleceğimi bilsem yaparım''; ''Sevdiği sözler'' bölümüne ise ''Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner'' yazdığı belirlendi.

Sitede, İstanbul'da yaşayan Şimşek'in, bayram için Bursa'daki amcasının yanına geldiği, Bakü Türk Dünyası İşletme Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptığı bilgileri de yer alıyor.

VALİ: SALDIRGAN NASIL 1,5 SAAT PLATFORMDA KALDI?
Bursa Valisi Şahabettin Harput düzenlediği basın toplantısında BDP'nin Bursa programıyla ilgili tedbirlerin geniş ve kapsamlı şekilde alındığını belirterek, şöyle konuştu:

''Mitinge yaklaşık 500 katılımcı iştirak ederken 660 polis burada görev yapmıştır. Miting esnasında Milletvekili Akın Birdal'a, konuşmasının 27. dakikasında o ana kadar sürekli ve yaklaşık 1,5 saatten beri platformda durmakta olan sivil bir şahsın kendisine kafa ve yumrukla darp ettiği görülmüş, o sırada orada bulunan diğer partili kişilerin müdahalesi sonucu saldırgan üzerinde eylem başlatılmış, polisin derhal müdahale etmesi sonucu olay bastırılmış, saldırgan hastaneye kaldırılmıştır.''

Harput, saldırgan Bilgehan Şimşek'in, Marmara Üniversitesinde öğrenci olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Ameliyat edilen saldırgan, şu anda yoğun bakımdadır ve hayati tehlikeyi atlatmıştır. Kendisinin henüz ayrıntılı ifadesine başvurulamamıştır. Yoğun bakımdan çıktığında, sanık saldırganın ayrıntılı ifadesine başvurulacaktır.

Yapılan araştırmada, sanığın daha evvel kasten adam yaralamaktan sabıkası olduğu anlaşılmış, dün itibariyle Bursa'ya geldiği, bir yakınının yanında kaldığı ortaya çıkmış, yine ilginç bir rastlantı sanığın 2 Eylül'de BDP'nin Batman mitinginin olduğu tarihte bu şehirde olduğu, kendisinin böyle bir irtibatının da bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu olayın mahiyeti de sanığın ifadesinin alınmasına müteakip daha net ortaya çıkacaktır.''

Vali Harput, Akın Birdal'ın konuşması sırasında olayın zanlısının da platformda olduğu fotoğrafı basın mensuplarına göstererek, ''Platform üzerindeki 8-10 kişiden bir tanesinin bu sanık saldırganın olması ve 1,5 saate yakın tertip heyetinin içinde yer alması, tanınmayan bir kişinin böyle bir platformda yer almasının nasıl mümkün olduğu konusu, herkesin sorması gereken bir sorudur'' dedi.

Program öncesi katılacak milletvekilleriyle görüşmelerde bulunduklarını dile getiren Harput, ''Miting öncesi yakın koruma polis verilmesi teklifi, milletvekilleri tarafından kabul edilmemiştir. Dolayısıyla miting alanında alınması gereken güvenlik tedbirleri, bütün ayrıntılarına kadar alınmıştır'' diye konuştu.

Harput, olayın daha fazla büyümemesi için BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in yatıştırıcı konuşmasının etkili olduğuna işaret ederek, olayın akabinde gösterilen sağduyunun fevkalade önemli olduğunu, bunun için herkese teşekkür ettiğini dile getirdi.

Saldırıya uğrayan Akın Birdal'a ''Geçmiş olsun'' dileklerini ileten Harput, ''Bursalı vatandaşlarımıza da 'Geçmiş olsun' diyorum çünkü Bursalılar da olaydan üzüntü duymuştur. Bursa'nın böyle olaylarla anılması, vatandaşları ciddi rahatsız etmektedir. Bu olayın arkasındaki hesap ve tertipler, en kısa zamanda ortaya çıkarılacak ve kamuoyuna aktarılacaktır'' dedi.