BDP’li İl Başkanı cezaevinde

Şanlıurfa'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan ve aralarında BDP’li İl Başkanı İbrahim Ayhan'ın da bulunduğu 8 kişi tutuklandı.

05.10.2010 - 11:04

BDP’li İl Başkanı cezaevinde

Geçen hafta yapılan operasyonda gözaltına alınan 24 kişi emniyetteki sorgularının ardından dün akşam adliyeye çıkarıldı.


Zanlılar “örgüt propagandası ve kanunsuz gösteri”yle suçlanıyor.

Tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen 20 kişiden aralarında BDP İl Başkanı İbrahim Ayhan, yardımcısı Adile Fidan, KCK operasyonu kapsamında daha önce tutuklanan Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin'in eşi Aynur Şahin ile Azize Yağız, Fatma Silgir, Nevrez Alataş, Mikail Gözek ve Mensure Engin tutuklandı, 12 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Aynı operasyon kapsamında Ankara'da gözaltına alınan Ferhat Tarhan'ın da tutuklandığı öğrenildi.

Öte yandan, duruşma nedeniyle polis ekipleri adliyenin çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı, BDP'li bir grup gecenin geç saatlerine kadar burada bekledi.

Operasyon, yeni yasama yılı açılış kokteylinde BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında da polemik konusu olmuştu.

Demirtaş'ın operasyonu eleştirmesine Başbakan Erdoğan, “Rastgele yoldan geçenler alınmıyor” diye yanıt vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...