BDP'li taş atan vekil PKK'ya 'terör örgütü' dedi

BDP milletvekili Bengi Yıldız’ın, 2004 yılında devletten tazminat alabilmek için açtığı davanın dilekçesinde PKK’yı ‘terör örgütü’ olarak tanımladığı ortaya çıktı.

26.04.2011 - 07:56

Polise taş atarken kameralar tarafından görüntülenmesiyle gündeme gelen BDP'li adayı Bengi Yıldız’ın, 2004’te mahkemeye sunduğu bir dilekçede PKK’ya ‘terör örgütü’ deniliyor.

Batman'dan bağımsız milletvekili adayı olan Yıldız’ın avukatlık yaptığı dönemde imzaladığı dilekçe, Sason Bilirkişi Zarar Tespit Komisyonu Başkanlığı’na sunulmuş.

Star gazetesinin haberine göre, 2004’te Meclis’te Güneydoğu’da terörden zarar görmüş ailelere tazminat ödenebilmesi için çıkarılan 5233 sayılı kanununun ardından, PKK tarafından 12 Eylül 1994’te yapıldığı iddia edilen köy baskınında öldürülen Mehmet, Tacettin ve Nizamettin Başaran’ın aileleri, avukat olarak Bengi Yıldız’ı görevlendiriyor.

Bengi Yıldız, PKK saldırısının ardından Umurlu köyünü terk etmek zorunda kalan ailenin "korucu" olduğunu söylüyor. Kanunun 2004’te çıkmasının ardından ailenin tazminat alabilmesi için başvuruda bulunan Yıldız’ın kendi imzasını taşıyan dilekçede şu ifadeler yer alıyor:

"Müvekkillerim ve murisleri 12.09.1994 yılına kadar Sason İlçesinin Umurlu Köyüne bağlı Dereiçi mezrasında yaşamaktadırlar. Bu tarihte ‘PKK Terör örgütünün’ köye baskın yapması ve müvekkillerimin murisleri Mehmet, Tacettin ve Nizamettin Başaran’ı öldürmeleri yüzünden köyü terk etmek zorunda kalmışlardır."

Bengi Yıldız, sözkonusu dilekçe kendisine hatırlatılana kadar PKK’ya hiç ‘terör örgütü’ demediğinde ısrarcı oldu. Yıldız, dilekçeyi hatırlatılınca, olayın 2004’te geçtiğini, milletvekili seçilmesi nedeniyle dosyayı farklı iki avukata devrettiğini belirterek, "Korucu aile. Yasal düzenleme sonrası ailenin vekaletnamesini aldım. Sonra milletvekili olduğumuz için Avukatlar Burhan Sakar ve Necat Gök’e devrettim" dedi. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...