İstanbul ve Diyarbakır'da binlerce kişinin katılımıyla dün yapılan Nevruz kutlamalarına, bugün çeşitli kentlerde devam edildi.

İlişkili Haberler


Silopi ve Batman’daki kutlamalarda ise gerginlikle yaşandı.

Polis, Silopi’de tazyikli su ve gaz bombası ile müdahalede bulununca, BDP Milletvekili Sabahat Tuncel tartıştığı bir başkomisere tokat attı. BDP'li Bengi Yıldız da Batman'da eline taş alıp yol kesti.

BDP Milletvekili Sabahat Tuncel’in de katıldığı Şırnak Silopi'deki Nevruz kutlamaları sonrasında sokaklar karıştı.

Polis taş atan göstericilere tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale edince, Tuncel, sorumlu tuttuğu bir başkomisere tokat attı.

Nevruz gerginliği yaşayan bir başka BDP milletvekili de Bengi Yıldız'dı. Batman'daki kutlamalar sonrasında yürüyen kalabalık polisle çatışırken, Bengi Yıldız da bulundukları yere gaz bombası atıldığı gerekçesiyle caddeye çıkarak yol kapattı.

Durmayan araçları elindeki taşı göstererek durduran Yıldız, daha sonra da yolun ortasına oturarak geçişlere izin vermedi.

Yaşanan gerginlikle ilgili Batman Valisi Ahmet Turhan’ın yaptığı yazılı açıklamada, gerginliği başlatan izinsiz yürüyüşün Yıldız'ın davetiyle yapıldığına dikkat çekildi. Açıklamada, "Müdahale olmasaydı ele geçirilen 114 molotof çeşitli yerlere atılacaktı" denildi.