BDP'li vekillere tahliye yok

Mustafa Balbay'la ilgili Anayasa Mahkemesi kararının ardından 5 milletvekilinin tahliye talebi mahkeme tarafından reddedildi. HDP'li 4 milletvekili karar üzerine yarın açlık grevine başlayacağını duyurdu.

16.12.2013 - 11:35

BDP'li vekillere tahliye yok

CHP milletvekili Mustafa Balbay'ın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuru sonrası, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından uzun tutukluluk süresi gözönünde bulundurularak serbest bırakılması, KCK davalarından tutuklu bulunan 4 BDP'li ve bir bağımsız milletvekilini de umutlandırmıştı.

Gelişme üzerine geçen hafta tutuklu milletvekillerinin avukatları, Balbay kararını gerekçe göstererek, tahliye başvurusunda bulundu.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davalarında tutuklu BDP Milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım'ın tahliye talebini reddederek, oy çokluğu ile tutukluluklarının devamına karar verdi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi de, tutuklu BDP Milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş'ın tahliye taleplerini oy birliği ile reddetti.

HDP'LİLER AÇLIK GREVİNE BAŞLIYOR
HDP, tahliye taleplerinin reddine sert tepki gösterdi. Twitter hesabından açıklama yapan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yarın partisinden 4 milletvekilinin Meclis'te açlık grevine başlayacağını duyurdu.

Önder "Desteklemek isteyen tüm vekilleri bekleriz" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...