BDP'lilerden oturma eylemi

KCK operasyonunu protesto etmek amacıyla aralarında BDP'li milletvekillerininde bulunduğu bir grup, oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı.

Anadolu Ajansı 25.12.2009 - 21:54

BDP'lilerden oturma eylemi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın terör örgütü PKK'nın sivil oluşumu KCK/TM Yapılanması'na yönelik 11 ilde eş zamanlı olarak yürüttüğü ve 36 kişinin gözaltına alındığı soruşturmayı protesto etmek amacıyla bir grup, Elazığ Caddesindeki büyükşehir belediyesi önünde toplandı. Grup daha sonra oturma eylemi düzenleyerek yolu trafiğe kapattı.

Oturma eylemi düzenleyenler arasında BDP'li milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Emine Ayna, Sevahir Bayındır, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncer, Pervin Buldan, Ayla Akat, Hamit Geylani, İbrahim Binici ve siyasi yasaklı kapatılan Diyarbakır eski DTP milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Şırnak Milletvekili Ramazan Uysal ve bazı belediye başkanları bulunuyor. Selahattin Demirtaş oturma eyleminde bulunanlara yönelik yaptığı konuşmada,28 arkadaşlarının tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiklerini belirterek, şöyle dedi:

''Demokratik hakkımız olan protesto hakkımızı kullanıyoruz. Milletvekili ve belediye başkanımızın dışında hiç kimsenin söylemleriyle hareket etmeyin. Bu bir sivil itaatsizlik eylemidir. Kararın sonucunu bekliyoruz. Umarız bütün arkadaşlarımız serbest kalır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...