Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Balgat 1388. Sokak'ta bulunan BDP Genel Merkez binası önüne, saat 21.30 sıralarında içinde iki kişinin bulunduğu siyah bir otomobil geldi.

Otomobilden, binaya doğru pompalı tüfekle ateş açıldı. Bina önünde görevli Hassas Şube Müdürlüğü'ne bağlı polis memurunun silahla karşılık vermesi üzerine, bu kişiler otomobille olay yerinden kaçtı.

Olayın hemen ardından alarma geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, plakası tespit edilen otomobilin yakalanması için çalışma başlattı. Polis ekipleri, otomobilin gitmesi muhtemel güzergahlar üzerinde önlem aldı.

Öte yandan olayın ardından BDP Genel Merkezi'nin bulunduğu sokak araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Parti binasına gelen olay yeri inceleme ekipleri, saldırıda kullanılan kovan ve fişekleri inceledi.

SALDIRI SIRASINDA BİNADA KİMSE YOKTU
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, saldırıda binaya 15 elden fazla ateş edildiğini söyledi.

Saldırı sırasında binanın boş olduğunu belirten Kışanak, binada birilerinin olması halinde çok sayıda kişinin hayatını kaybedebileceğini öne sürdü.

Saldırının belirli bir merkezden yürütülerek, planlı olarak gerçekleştirildiğine inandıklarını belirten Kışanak, şunları söyledi:

''Kusursuz bir saldırı, kusursuz diyoruz çünkü DTP'nin daha önce uğradığı saldırılarda yargı, adli makamlar, hükümet, bir bütün olarak siyaset kurumu ve devlet gereken tutumu almamıştır. Bu bize saldırının nereden ve nasıl teşvik edildiğini bu sorunların nasıl yaratıldığını ortaya koyan bir durumdur.

SALDIRILAR OLUYOR AMA İKTİDAR KINAMIYOR
Eğer bir partinin genel merkezine sürekli saldırılar oluyor ve şimdiye kadar iktidar, Başbakan, İçişleri Bakanı, bu ülkenin güvenliğinden sorumlu birimleri, siyasi partiler kınamıyorsa, ciddi şekilde ayrımcılığa uğradığımızı söylemek istiyoruz.

Hala bir yetkili arayıp geçmiş olsun dileklerini iletmemişse durumun acilen takip edileceğini, sorumluların yargı karşısına çıkarılacağını söylememişse ayrımcılığa uğradığımızı söyleme hakkına sahibiz.

Önceki saldırılarda gerekli tutum alınsaydı bugün bu saldırı olmayacaktı. Bu nedenle şunu çok net bir şeklide söylüyoruz: Vakit geçirmeden bir an önce, en geç yarın sayın Başbakan, İçişleri Bakanı, saldırıyı kınayan bir açıklama yapmazlarsa, saldırganları bulup yargı karşısına çıkarmazlarsa, bu saldırının siyasi sorumlusu olarak hükümeti ilan edeceğiz. Saldırıyı yapanları, bu tür saldırılara zemin sunan, hoş gören ve teşvik eden anlayışı kınıyoruz. Diğer partilere yapılsaydı tutum aynı mı olacaktı? Bunu sormak istiyoruz. Şimdiye kadar aynı tutumu görmedik, ama yarından itibaren bekliyoruz ve istiyoruz. Göstermezlerse ayrımcılığın daniskası yapılıyor deme hakkımız var.

Saldırıyı organize edenler boşuna uğraşmasınlar, bu ülkenin her karış toprağında var olacağız. Huzuru, kardeşliği her zaman savunacağız. Ne bizi korkutmaya ne de yıldırmaya teşebbüs etmesinler. Bu tür saldırılar karşısında nasıl tavır almamız gerektiğini bilen bir partiyiz.'' Kışanak, son günlerde tehdit alıp almadıkları yönünde bir soru üzerine, son günlerde tehdit almadıklarını ancak son 1 yılda 5'inci kez saldırıya uğradıklarını belirtti.

SALDIRI TEHDİT ETMEK, KORKUTMAK İÇİN YAPILMIŞ
Saldırıların planlı olduğunu savunan Kışanak, ''Lütfen şuradan geçen bir sarhoş yapmış diye geçiştirmeyin, hiç bir vatandaşımızın her hangi bir karanlık odak tarafından teşvik edilmeden saldıracağını düşünmüyorum'' dedi.

Kışanak, bir başka soru üzerine, parti binasında ışıkları yanmayan odalara ateş açıldığını belirterek, ''Bu saldırının oldukça organize, bilinçli, öldürmek değil ama olduğunu gösteriyor. Kendi odamın isabet almasını şahsileştirmek istemiyorum, demokrasi mücadelesine yapılmış bir saldırı olarak görüyorum'' diye konuştu.

SAKIK'TAN SALDIRGANLAR YAKALANDI, BIRAKILDI İDDİASI
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da ''saldırganların alınıp götürüldüğünü, daha sonra da salıverildiğini'' ileri sürdü.

Genel merkez binasının bir polis tarafından korunduğunu ifade eden Sakık, ''CHP, AK Parti, MHP'deki korumayı kollamayı gidin orada görün. Ama burada şeklen bir polis duruyor. Yüzde 99,9 saldırıya maruz kalacağımız biliniyor. Diğerlerinde yüzde bir ihtimal yok. Ama oradaki güvenlik birimlerini görüyoruz'' şeklinde konuştu.

Sakık, basın mensuplarına saldırıda zarar gören yerleri gösterdi.