BDP'yle görüşen İmralı'dan yazılı açıklama

BDP heyeti, İmralı'da Abdullah Öcalan ile bir araya geldi. Görüşmeyle ilgili, Öcalan'ın ifadelerinin yer aldığı yazılı bir açıklama yapıldı.

15.09.2013 - 11:51

BDP'yle görüşen İmralı'dan yazılı açıklama

Çözüm sürecinde tıkanma iddiaları ve PKK'nın çekilmeyi durdurduğu yönündeki açıklamasının ardından, İmralı'ya kritik bir ziyaret daha gerçekleşti.

Hafta içerisinde MİT yetkilileriyle görüşen Abdullah Öcalan, bugün de BDP heyetiyle bir araya geldi.

10. görüşme, Öcalan ile BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan' dan oluşan BDP heyeti arasında gerçekleşti.

Görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Öcalan'ın şu ifadelerine yer verildi:
"Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla yani anlamlı bir müzakereye evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum.

Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil'e de iletmiş durumdayım. Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkanları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum."

"ANLAMLI, ZOR VE ÇETİN..."
Açıklamada, "Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimi belirtmek istiyorum. Hepimiz, sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz. Önerilerim ve düşüncelerim doğrultusunda zorlukları aşmayı başarırsak, yeni bir formata evrilmiş, derinlikli bir müzakere ile yola devam edebiliriz" görüşüne de yer verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...