BDP'yle yeniden 'sine-i Meclis'e

Kapatılan DTP’nin 19 milletvekili, "sine-i millet"e dönmekten vazgeçti. Son kararı açıklayan partinin eski lideri Ahmet Türk, Öcalan’ın da siyasete devam etmelerini istediğini belirterek “19 arkadaşımız BDP’ye geçecek” dedi.

Haberler 18.12.2009 - 10:23

BDP'yle yeniden 'sine-i Meclis'e

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Parti Meclisi (PM) toplantısı, kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk ve PM üyelerinin de katılımıyla yapıldı.

Kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk, toplantının ardından bir konuşma yaptı.

Kapatma kararının siyasi bulduğunu yineleyen Türk, ''Bu karar, statükoculuğun devamını isteyen, 'nin demokratikleşmesini istemeyen güçlerin kararıdır. Bu karar inkar ve asimilasyon politikalarının devamını isteyen bir anlayışın dayatmasıdır'' diye konuştu.

Türk, ''Demokrasiye, barışa, kardeşliğe olan inançlarını büyütmek ve halkların kardeşliğini sağlamaya yönelik demokratik siyasetimizi, Barış ve Demokrasi Partisi'nde sürdürme kararı aldık'' dedi.

Türk, şöyle konuştu: “ Dünyada hiçbir siyasi oluşum yok ki 6 kez kapatıldıktan sonra yedinci kez özgür bir Türkiye, demokratik bir Türkiye, halkların kardeşliğine katkı sunmak için buna rağmen devam kararı almıştır. Bizi şiddet yanlısı gösteren anlayışın herkes tarafından mahkum edilmesi gerekir. Bu çabamız, bu ısrarımız, demokrasiyi ne kadar önemsediğimizin açık göstergesidir. Şiddeti değil, barışı savunduğumuzun açık bir göstergesidir.''

BDP’yi güçlendirmeye çalışacaklarını söyleyen Türk, “^Demokrasiye inananların, Kürt sorununun çözümünü sağlayan, inançların kendini özgürce ifade edebileceği, emekçinin hakkını savunacak bir Türkiye partisine Türkiye için ihtiyaç var. Böyle bir gelişme olursa belki de Türkiye'yi bu gerginliklerden kurtarma şansını yakalayabiliriz'' dedi.

Türk, DTP’lilere sahip çıktığını söylediği BDP'nin ''Türkiye halkının ve demokrasinin adresi olacağını, Kürt sorunun çözümünü esas alan bir mantıkla birlik ve beraberliğin halkların yararına olduğuna inanarak, o sorumluluğu yerine getireceğini'' söyledi.

Türk, partisine ve tüm arkadaşlarına teşekkür ederek, ''Bu onurlu duruşlarından dolayı kendilerini kutluyorum'' dedi.

Demokratik zeminin önemini her zaman dile getirdiklerini ifade eden Türk, şöyle konuştu: “Halkımızla görüştük, parlamentoda mücadelemizi sürdürmemizi istedi. Bütün sivil toplum örgütlerimiz bu mücadelede devam kararı aldılar, düşüncelerini bize ilettiler adeta rica ettiler 'bu zemini terk etmeyin' dediler. Yine Türkiye'deki demokratik güçler, aydınlar, yazarlar, akademik çevreler bu süreçte parlamentoda bulunmanın önemini ortaya koydular. Çarşamba günü İmralı'da Sayın Öcalan ile avukatları bir görüşme yaptılar. Bu görüşme sonucunda, Sayın Öcalan da parlamento zemininin terk edilmesinin doğru olmadığını ve bu mücadelenin devam edilmesi gerektiği şeklinde... Avukatlarıyla bunu paylaştı. Bu şekilde bize ilettiler.''

Türk, ''İstifanın doğru olmadığı inancına vardık. Bu istifa kararımızı adeta gözden geçirdik ve parlamento zemininde halkların kardeşliğini sağlamaya yönelik, Kürt sorununun barışçıl çözümüne katkı sunmak için devam etme kararı aldık'' diye konuştu.

Türk, ''DTP'nin kapatılmasının büyük bir ayıp ve günah olduğunu, bu mantığın aşılması gerektiğini'' ifade ederek, ''Bir canı bile kaybetmemiz, bir partinin kapatılmasından daha önemlidir. Onun için diyoruz ki; ey siyasetçiler, siyasi partiler gelin canlara sahip çıkalım, gelin canları kaybetmeyelim, diyoruz. Hep birlikte barışçıl, demokratik bir sürecin önünü açalım. Bin yıldır birlikte yaşayan halklarımızı kucaklaştıralım. Demokrasiyi, özgürlükleri esas alalım, diyoruz'' dedi.

Ahmet Türk, bu kararı almalarında İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile görüşmesinin etkili olup olmadığı sorusu üzerine, görüşmenin ''nezaket görüşmesi'' olduğunu, Atalay'ın ''geçmiş olsun'' dediğini belirtti. Türk, ''Duygularını ifade etmek için kendileri aradılar. Bir araya geldik. Bu konuda kesinlikle hiçbir konuşmamız, tartışmamız olmadı'' dedi.

Ahmet Türk, bağımsız İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'ın, Mardin'den bağımsız milletvekili olması önerisinin hatırlatılması üzerine, ''Bizim gündemimizde böyle bir çalışma yok. Şahıslar için bir arayışımız yok. Buna inanın. Çok da meraklısı değiliz milletvekili olmanın...'' karşılığını verdi.

Ahmet Türk, BDP'nin önümüzdeki yıl yapılacak kongresinde kimin başkan seçileceğinin sorulması üzerine, kendisinin artık siyasi yasaklı olduğunu ve siyasetçi olarak son kez konuştuğunu ve kimin genel başkan olacağına örgütün karar vereceğini belirtti.

Bazı milletvekillerinin ifadeye çağrıldığını hatırlatılması üzerine Türk, ''Ben milletvekili değilim. Gider, ifademi veririm. Biz yanlış kanuna karşı tepki gösterdik'' diye konuştu.

TÜRK AÇIKLAMIŞTI
Anayasa Mahkemesi, 11 Aralık'ta DTP'nin kapatılmasına, Genel Başkan Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliğinin düşürülmesine karar vermişti.

Bir gün sonra açıklama yapan Ahmet Türk, milletvekillerin istifa edeceklerini duyurmuştu.

Türk, daha önce aldıkları "sine-i millet" kararına uyacaklarını söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...