Eminönü Vapur İskelesi'nde 40 günlük bebeğini denize attığı iddiasıyla hakkında dava açılan anne Fatma K. ile birlikte yaşadığı Mustafa T'nin yargılanmasına başlandı.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Fatma K, bebeğin babası Mustafa T. ile avukatları katıldı.

Duruşmada savunma yapan Fatma K, 2015 yılından beri birlikte yaşadığı Mustafa T. ile ekonomik nedenler yüzünden tartıştıklarını anlatarak, Mustafa T.'nin zaman zaman kendisine şiddet uyguladığını savundu.

Olay günü bebeğin kırkı çıktığı için ablasına gittiğini dile getiren Fatma K, "Ablamdan döndükten sonra evde Mustafa ile aramızda tartışma çıktı. Tartışma sırasında bana 'ailenle görüşüyorsun, senin yüzüne vurmayacağım, belli olmasın' diyerek vücuduma vurmaya başladı. Daha sonra çocuğu alarak koltuğa fırlattı. Çocuğun sesi kesilir gibi oldu ama nefes alıyordu. Bana 'bundan kurtul', 'çocuğu öldür' dedi. Ben cesaret edemedim. En son bana para verip, 'Taksiyle git, kurtul, denize at' dedi" ifadelerini kullandı.

"İSKELENİN YAKINLARINDAN ATTIM"

Fatma K, diğer sanık Mustafa T'nin işe gittikten sonra kendisinin de taksiye binerek Eminönü'ne gittiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Çocuk takside çok ağlıyordu. Hatta taksici bana, 'hastaneye götürelim' dedi. Ben kabul etmedim. Eminönü İskelesi'nde taksiden indim bir süre yürüdükten sonra vapur iskelesinin yakınlarında bebeği denize attım. Bu sırada iskelede bulunan güvenlik görevlisi beni görüp yanıma geldi ve 'denize ne attın' diye sordu. Ben de 'Bebeğim öldü. Pusetini denize attım' diye cevap verdim."

PİŞMANLIK DUYUP KARAKOLA GİTTİ

Sanık Fatma K, bir süre sonra kendine gelmesinin ardından olaydan dolayı pişmanlık duyarak karakola gidip olanları anlattığını söyledi.

Bunun üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı, cezaevinden gönderilen ve sanığın imzasının bulunduğu dilekçesini hatırlatarak, söz konusu dilekçede "Bebeğinin ölmediği, eniştesinin evinde sakladıkları" yönündeki ek ifadesini sordu.

Fatma K. de dilekçedeki imzanın kendisine ait olduğunu ancak okuma yazmasının olmadığını iddia ederek, böyle bir şeyin olmadığını, söz konusu yazıyı da kendisinin yazmadığını ve başkasına da yazdırmadığını savundu.

ABLASININ ARKADAŞI BEBEĞİ İSTEMİŞ

Tutuklu sanık Mustafa T. ise yaklaşık 1,5 yıl birlikte yaşadıkları Fatma K. ile aralarında herhangi bir problem olmadığını öne sürdü.

Birlikteliklerinden bir kız çocuklarının olduğunu anlatan Mustafa T, "Olayın olduğu gün ablasına gitmiştik. Hatta oradayken ablasının arkadaşı Emine adlı kadın 'bu çocuğu bize verin' dedi. Böyle bir şeyin olamayacağını söyledim. Eve geldik. Fatma ile tartıştık ama tartışmamız büyümedi. Daha sonra uyuduk. Evdeki 350 lirayı da kirayı ödemesi için ona verdim" dedi.

İDDİALARI REDDETTİ

Gece vardiyasında çalıştığı işinden döndükten sonra sabah 09.00 sıralarında eve gittiğini anlatan Mustafa T, "Evin önünde polisleri gördüm. Eve gidince olayı öğrendim. 'çocuğu öldür' diye bir şey asla söylemedim" iddiasında bulundu.

Duruşmada sanık Fatma K'nin ablası ve eniştesi de tanık olarak dinlenildi.

Mahkeme heyeti, ifadelerin ardından verdiği ara kararında bebeğin babası Mustafa T'nin tahliyesine, Fatma K'nin ise tutukluluk halinin devamına hükmetti.

ADLİ TIP'TAN RAPOR TALEBİ

Fatma K'nin avukatının, müvekkilinin bir akıl hastanesinde tedavi altına alınmasına ilişkin talebini de Adli Tıp Kurumundan gelecek rapor doğrultusunda değerlendirilmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

BEBEK BULUNAMADI

Fatih'te ocak ayında polise teslim olan Fatma K, 40 günlük kız bebeğini denize attığını söylemiş, ekiplerce yapılan aramalar sonuçsuz kalmıştı.

Olayın ardından yürütülen soruşturmada, Fatma K. ile 1,5 yıldır birlikte yaşadığı ve bebeğinin babası olan Mustafa T, gözaltına alınıp tutuklanmıştı.