Bebek boyunda etobur dinozor keşfedildi

Kanadalı araştırmacılar, Kuzey Amerika'da bebek büyüklüğünde etobur dinozor keşfetti.

Haberler 17.03.2009 - 08:59

Bebek boyunda etobur dinozor keşfedildi

Calgary Üniversitesinden Nicholas Longrich'e göre, etobur "velociraptor" türü dinozorun 1,8 ile 2,2 kilogram ağırlığındaki Hesperonychus isimli bu minik kuzeninin, böcekler, memeliler ve hatta bebek dinozorlar gibi dişine göre ne bulursa avladığı ve yediği tahmin ediliyor.

Longrich ve meslektaşı Philip J. Currie, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmalarında, "bebek dinozorun", güney Alberta'nın ormanlık ve bataklık alanlarında 74 milyon önce yaşadığını da kaydetti.

Çin'de son birkaç yılda ortaya çıkarılan aynı küçüklükteki dinozorların ve bunlarla ilgili yapılan çalışmaların, araştırmacıların Kuzey Amerika'daki bu bebek dinozoru belirlenmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.

Bu bebek dinozorun kemiklerinin, çeyrek yüzyıl önce toplanan fosiller arasında bulunduğunu ve bu zamana kadar bir müzenin çekmecesinde tutulduğunu anlatan Longrich, bunlar üzerinde yaptıkları araştırmada tespit ettikleri küçük pençelerin genç bir dinozora ait olduğunu sandıklarını, ancak leğen kemiğini incelediklerinde bu pençelerin bir yetişkin dinozora ait olduğunu tespit ettiklerini kaydetti.

Longrich, bu buluşlarının, bulunmayı bekleyen daha küçük dinozorlar ihtimalini artırdığını ifade etti.

Kuzey Amerika'da bundan önce bulunan en küçük etobur dinozorun bir "kurt" büyüklüğünde olduğu belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...