‘Bebekler cezaevine girmesin’

CHP Milletvekili Melda Onur, ailelerinin aldığı hapis nedeniyle cezaevine girecek bebeklerin aileleriyle Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

13.08.2014 - 16:02

‘Bebekler cezaevine girmesin’

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, cezaevine girecek bebeklere dikkat çekmek için TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın da katıldığı basın toplantısında konuşan Melda Onur, 285 bebeğin aileleriyle birlikte çeşitli sebeplerle cezaevlerinde bulunduğunu söyledi.

Onur, "Mülkiye ve Ahmet'in hikayesini çok duydunuz, ikizleri var. Annenin cezasını bir ara ertelettik ama şimdi her an polis kapıya dayanıp, alıp cezaevine götürebilir" dedi.

Onur, Mülkiye Kılınç'ın hastanede kalabileceğine dair raporun savcılığa gittiğini anlatarak, "Adalet Bakanı'nı bu işi durdurması için göreve çağırıyoruz" diye konuştu.

Arzu Ceylan Oral'ın da 6 aylık bebeği Zeynep Simay ile 18 Ağustos'ta cezaevine gireceğini anımsatan Onur, Zeynep'i kucağına aldı.

Onur, "Annesi ile 18 Ağustos'ta cezaevine girecek. Annesinin suçu basın açıklamasına katılmak. Mülkiye'nin suçu da zaten kitap satmaktı. Yeni Türkiye'lerden söz ediliyor ama bu bebek 18 Ağustos'ta cezaevine girecekse ben böyle yeni Türkiye falan istemiyorum" dedi.

Nursel Aydoğan da paralel yapının Türkiye'de muhalif güçlere yönelik verdiği hukuksuz ve adaletsiz kararların yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

Aydoğan, “Hükümetin, bu iki davada yeniden yargılamanın önünü açacak bir süreci başlatması gerekir. Adalet Bakanlığı'na bir kez daha sesleniyoruz: Bu küçük yavrularımızın, emekleyecek bir alanın bile olmadığı cezaevlerinin kötü koşullarında yaşamaması için, cezalarının bir yıl daha ertelenmesini ve yeniden yargılanmasını istiyoruz” dedi.

‘BEBEKLERİMİZİ CEZAEVİNE SOKMAYIN’
Arzu Ceylan Oral, Anayasa Mahkemesi'ne yeniden yargılama başvurusu yaptığını anımsatarak, "Bugün haber aldım. Anayasa Mahkemesi'nden ulaştılar. Erteleme kararı aldığım tarih olan Ağustos ayının 18'ine kadar başvurumun görüşüleceğini söylediler. Bebeğimle cezaevine girmek istemiyorum. Yeniden yargılanma, ev hapsi, elektronik kelepçe... Bunlardan biriyle cezalarımızı çekebiliriz. Bebeklerimizi cezaevine sokmayın, orada taş duvarlar arasına girmesinler. Onların dışarıda aileleri ile birlikte büyümeye, parkta oynamaya, ağaç görmeye ihtiyacı var" dedi.

Mülkiye Demir Kılınç ise tedirgin olduğunu belirterek, "Çünkü, hastane 'cezaevinde kalabilir' raporu vermişti benim için. Adli tıptan da her an rapor çıkabilir" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...