Ntvmsnbc oyun projesi kapsamına Uzman Psikolog ve Oyun Terapisti Nilüfer Devecigil 3 farklı yaş grubundan anne ve çocukla oyun oynadı. Daha sonra anneler çocukları ile nasıl oyun oynayabilecekleri anlattı.Yedi aylık Çınar ve annesi Annesi Gamze Yalçın Tuncel bakın neler öğrendiler.

Nilüfer Devecigil, annenin rahatlığını bebeğin davranışlarından okuyabildiğini söyledi. Oyun boyunca Çınar çok rahat ve keyifliydi. Gamze anne de kendisinin stresli olduğu dönemlerde Çınar’ın da gergin olduğunu gözlemlediğini anlattı.

Nilüfer Devecigil, oyun boyunca bebek ile oyun oynarken yapılması gereken en önemli şeyin bebek ile ilişkide kalmak ve birlikte her ne yapılıyorsa ondan keyif almak olduğunun altını çizdi.

Çocuklarda olduğu gibi bebeklerde de annen ve babanın çocuğun sinyallerine odaklanması gerektiğinin üzerinde durdu. Bebek ile ilişki içinde kalmak için oyun sırasında göz teması ten temasını ihmal etmemek, yüz yüze kalmak gerekiyor. Oyun oynayan kişi öğretme ve düzeltme kaygısı kesinlikle taşımamalı. Bebeğin beyin gelişimi için en öneli unsur, birlikte bir aktivite içinde keyif alabilmek.

Nilüfer Devecigil, birlikte bir aktivite içinde keyif alarak kalma halinin, beyin için besin olduğunu söylüyor ve bu süreci iki ön lobun dansı olarak niteliyor. Sanılanın aksine, bebeğe bir şeyler öğretmeye çalışmak beyin gelişimine katkı sağlamıyor. Beyin sosyal bir organ gelişmek için başka beyinlere ihtiyaç duyuyor. Onlarla alışveriş içinde olmak istiyor.

Her yaşta bebekle oyun oynamak her zaman mümkün ve çok faydalı. Bu oyunların çok komplike olmasına gerek yok. Sadece yukarıdaki prensipleri gözetmek gerekiyor.

Devecigil, bir de örnek verdi. Çamaşır asarken, çamaşırları bebeğinize gösterebilir, onunla keyif alarak konuşabilirsiniz: ‘’Çınar, bak anne çamaşır asıyor. Aaa bu ne kadar ıslak bir çorap böyle. Hop havluyu sirkeledim. Anne havlunun arkasına saklandı, ceee eee’’.


Fotograf ve Video: Caner Kasapoğlu