Bedava gazeteye kısıtlama

Google'ın yakında uygulamaya sokacağı program, yayıncılara arama motorunda listelenen haberlere erişimi belirli bir sayfadan sonra ücretlendirme şansı tanıyacak.

02.12.2009 - 11:37

Bedava gazeteye kısıtlama

Dünyada en çok kullanılan arama motoru Google, medya kuruluşlarına aramada çıkan haber içeriklerini kısıtlama hakkı tanıma kararı aldı. First Click Free programıyla gazete ve dergi yayıncıları, Google’daki aramalarda çıkan içeriklerini belirli bir sayfadan sonra ücretli kullandıracak.

Google İş Ürünleri Yöneticisi Josh Cohen’in blogunda yaptığı açıklamaya göre, günde beş makaleden fazlasına tıklayan okuyucular bir ödeme veya abonelik sayfasına yönlendirilecek. Mevcut durumda aramalarda çıkan her haber sayfasına limitsiz bedava erişim olanağı olduğunu söyleyen Cohen, artık isteyen yayıncıların ücretsiz sayfa sayısını Google’daki programı kullanarak kısıtlayabileceğini belirtti.

Google’ın kararı, Avrupa ve ABD’de onlarca dev yayın organına sahip Rupert Murdoch’ın tüm yayınlarını Google’dan çekme niyetini beyan etmesinden kısa süre sonra geldi.

Murdoch, sahibi olduğu News Corp. yayınlarının dijital edisyonlarına Google üzerinden ücretsiz ulaşıldığını ve buna karşı önlem almaması halinde tüm yayınlarının dijital ortamdaki sayfalarını Google’dan çıkaracağını açıklamıştı.

Microsoft’un patronu Bill Gates, firmanın Google’a rakip olarak kurduğu Bing arama motorunda Murdoch’a ait yayınlara tıklandığında belirli bir ücret vermeyi önererek News Corp. Markalarını Bing’e çekmeye çalışıyor.

News Corp. Bünyesinde Fox TV, Wall Street Journal, Daily Telegraph, The Sunday Times, New York Post, The Sun gibi yayınlar bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...