‘Bedava su’ suç değil!

İzmir'in Dikili ilçesinde 10 tona kadar su kullanımını ücretsiz yaptığı için hakkında dava açılan Belediye Başkanı Osman Özgüven beraat etti.

Anadolu Ajansı 29.03.2010 - 16:21

Dikili Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Belediye Başkanı Osman Özgüven, eski Belediye Başkanı Yüksel Uçar, yeni ve eski 18 belediye meclisi üyesi katıldı.

Mahkeme heyeti, Belediye Başkanı Özgüven'in de aralarında bulunduğu 21 kişi hakkında beraat kararı verdi.

Duruşmayı izlemeye DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Ahad Fazla ile mimar ve mühendisler odasından üyeler de geldi.

ÖZGÜVEN: İNSAN HAKKI OLDUĞU TESCİLLENDİ
Belediye Başkanı Özgüven, adliye çıkışında kendilerini bekleyen vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, davanın ilk gününden itibaren suyun hak olduğunu, insanlara parayla satılmaması gerektiğini söylediklerini belirtti.

Belediyelerin ticari değil kamusal kurumlar olduğunu ifade eden Özgüven, şunları kaydetti:

''Dünyada insanların üretemediği tek şey su, toprak ve havadır. Suyu daha iyi değerlendireceğiz. Suyun erişilebilir bir hak olduğunu sonuna kadar savunacağız. Eğitim, ulaşım, yerleşim, ayrı ayrı insan hakkıdır. Bunları sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Suyun kamusal bir hak olduğu ortaya çıktı. Bugün mahkeme, suyun insan hakkı olduğunu tescilledi.''

CANGI: ÖRNEK OLACAK
Dikili Belediyesini su davasında savunan avukat Arif Ali Cangı da kararın, suyun bir hak olduğu ve belediyelerin verdiği hizmetlerin kamu hizmetleri olduğunun yargısal olarak tescil edildiğini söyledi.

Cangı, ''Bu dava sadece Dikili Belediyesini ilgilendiren bir dava değildir. Bu dava tüm Türkiye'yi, tüm insanlığı ilgilendiren bir davaydı. Bu kararın örnek bir karar olacağını düşünüyoruz. Aslında insanların bütün belediyelerden 10 ton suyu bedava istemelerini tavsiye ediyoruz'' dedi.

ÇELEBİ: EZBERLERİ BOZDUNUZ
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise Dikili Belediyesi’nin Türkiye'de ilklere imza attığını, ezberleri bozdurduğunu savunarak, şunları söyledi:

''İnsan hakları temelinde, uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan hakkın kullanımı da bu anlamda bu davayı bir tescil olarak buluyorum. İyi işler yaptığınız, ezberleri bozduğunuzda ve ilklere imza attığınız zaman bu ülkede yargı karşısına çıkarılıyorsunuz. Bu nedenle de bu yargılamaların, bu çağdaş hizmetlerin suç olmadığı bir ülke istiyoruz.''

Dikili Asliye Ceza Mahkemesinde, 2008 yılının Nisan ayında Dikili Belediyesinin eski ve yeni başkanı ile belediye meclis üyeleri hakkında, 10 tona kadar kullanılan sudan para alınmaması, belediye çalışanlarına yüzde 50 indirimli tarife uygulanması ve su borcu gecikme zamlarının affedilmesi yönündeki karardan dolayı dava açılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...