'Bedelli vicdani rahatsızlık yaratmamalı'

Cumhurbaşkanı Gül, ''Bedelli yasası' sizce ne kadar demokratik ve adil?'' sorusuna, ''Yasa çıkarken vicdani rahatsızlık oluşturmaması önemli. Bu konuda hükümetlerin de işi kolay değil gerçekten...''

01.12.2011 - 21:27

'Bedelli vicdani rahatsızlık yaratmamalı'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ülkelerin önemli ve güçlü isimlerinin farklı topluluklarla buluşmasını sağlayan 'YouTube World View' kanalının konuğu oldu.

Dünyanın her yerinden internet kullanıcıları, Türkiye ve dünyadan merak ettikleri birçok konuyu Cumhurbaşkanı Gül'e sordu.

Gül'ün 'Bedelli askerlik' konusunda sorular geldi. “Bedelli askerlik bedelini ödeyebilenler için bir hak iken aynı şartlara sahip olup da istediği halde maddi gücü el vermeyen vatandaşlar için ulaşılması imkansız bir konumda yer edindi. Çıkacak olan bu yasa sizce ne kadar demokratik ve de adil?'' sorusuna Gül'ün cevabı şöyle: 

''Şimdi bu çok tartışmalı bir konu. Öyle ki, bir aile var diyelim, bir oğlu var. Eğer askere gitmediyse ‘Aman böyle bir yasa çıksın’ istiyor ama oğlu askerdeyse ‘Bu niye çıkıyor’ diyor. Zor bir konu o bakımdan hükümetlerin de işi kolay değil gerçekten. Böyle bir yasa artık çıkıyor, burada önemli olan; yasa çıkarken vicdani rahatsızlık oluşturmaması. Bundan gelecek gelirlerin genel bütçe içine konulmadan bunların harcanacağı yerlerin açıkça belirtilmesi ve özellikle de maddi imkanları olmadığı için askere giden ailelere bu fonlardan güçlü yardımların yapılması. Bunun çok dengeli bir şey olacağı kanaatindeyim.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...